TESPİTLER


 

Oynanan son iki maçın, ikinci yarılarında ortaya konan; rakibini ısıran, sahasına hapseden, kalecilerini yoran, hırslı, çok istekli, coşkulu, bol pozisyonlu futbol geleceğe umut taşıyor. Gönül ister ki 45 dakikalık bu filmin 60 dakikaya çıkarılması. Samsunspor’un futbolcu yapısı buna müsait midir? Bu sorunun cevabı açık ara “EVET”tir.

Ümraniyespor’un sezon başından bu yana oynadığı maçlarda böyle bir savunma kurgusu ve oyun anlayışıyla gol yememiş olması hayret verici bir durum. Futbolun karakterine uygun değil. Demek ki çok şanslılar. Bunu maçta gördük. Samsunspor özellikle ikinci yarıda silindir gibi ezdi geçti, adeta içinden geçti. Net gol pozisyonlarının yarısı değerlendirilebilseydi, lider evine bozguna uğramış bir takım olarak giderdi.

Samsunspor’un en belirgin zafiyetlerinden biri, yan ortaların tamamına yakınının savunmaya takılıyor olması. Geriye kalan az sayıdaki temaslardan isabetli kafa vuruşlarının kaleyi bulmaması ise tam bir handikap. Korner ya da ceza sahasına yapılan serbest vuruşlarda Boli’nin gol atsın diye öne çıkarılma fikri hem komik hem de gereksiz. Yumurtayı tavuk yapar, horoz değil. Boli’den golcü yaratma fikri takıma büyük zarar veriyor. Hocanın bunu görmesi gerek.

Savunmayı beceremediği için eleştirdiğimiz ve de oynatılmasın diye eleştirdiğimiz birini forvet yapmak akıl işi değil. İlk kez forma şansı bulan Ba’nın kumaşı fena değil gibi görünüyor. Fofana’nın oyuna daha erken alınması, verim alma adına uzun bir süreye sahip olması iyi olurdu. 

Yasin, takımın hücum organizasyonlarının reisi olarak görevlendiriliyor. Orta saha tüm top kazanımlarında onu arıyor. O da gücü yettiğince bir şeyler yapmaya çalışıyor. Tomane’nin hem ofansif hem de defansif yönü var. Atom karınca gibi çalışıyor. Oyun içinde derin paslarla daha fazla topla buluşturulmasını sağlamak gerek. 

 “Zincirin en zayıf halkası kadar güçlüsündür” sözü boşa söylenmiş bir laf değildir. Samsunspor takımının yumuşak karnı savunma dörtlüsüdür. Hata üstüne hata yapan ve karşılığı ağır olan faturalara sebep veren defansın disipline edilmesi zorunlu bir hal almıştır. Farkındaysanız hatırı sayılı miktarda goller yeniyor. Neredeyse atılan kadar da goller göründü kalede. Bundan da endişe duyulmalı ve tedbirleri bir an önce alınmalı. Son olarak sezon başından bu güne tesislerde kamp yapanları sahne de görmek isteriz.