NEBATİ'NİN GÖZLERİ BİR TELEFON KADAR YAKIN


Ticaret Bakanlığı Hal Kayıt Sistemi (HKS) Mobil Uygulaması diye bir uygulamayı hayata geçirmiş.

Bu uygulamayı cep telefonunuza indirip, çarşı pazar ve marketlerdeki fahiş fiyatları tespit edebiliyorsunuz.

Şöyle; cep telefonunuza indirdiğiniz uygulamayı açıp, sebze ve meyvelerin etiketinde bulunan ürün künyelerine ait karekodu okutarak, ürünün nerede ve kim tarafından üretildiğini, tarladan çıkış fiyatıyla tüketiciye ulaşana kadar oluşan fiyat farklılıklarını da birebir takip edebiliyorsunuz.

Elbette marketler için geçerli olabilecek güzel bir uygulama ama çarşı pazarda vatandaş açısından uygulanabilirliği çok zor.

Neden mi?

Daha geçen hafta 'Kilosu 40 liradan aşağı mal satmıyor musunuz? Yazık değil mi bu millete' dedim diye, zor canımı kurtardım desem yeridir.

Pazarcı zaten burnundan soluyor. Bir de 'barkodlu etiketi ver bakalım, kontrol edeceğim' diyecek babayiğit bulunur mu bilmiyorum.

Elbette vatandaşların da sorumluluğu var ama öncelikli olarak sorumluluk belediyelerindir, ticaret il müdürlüğü ekiplerinindir. Hatta semt pazarlarında da geniş bir denetim ekibi oluşturularak, bu fiyatlar sıkı sıkıya takip edilmelidir.

Bu arada Ticaret İl Müdürlüğü'nün bazı işletmelerde yaptığı karekod denetimlerinde, aracılar tarafından tarladan 2,31 TL’ye alınan bir limonun marketlere 7,50 TL’ye, 7,74 TL’ye alınan bir ithal muzun da marketlere 16,22 TL’ye satıldığına dair tespitler yapılmış.

Uyanıklığa bakar mısınız? Muz 7,24 liraya alınmış ama 16,22 liraya satılıyor. Adam yüzde 200'ün üzerinde bir karla, vatandaşı kazıklamaya 'ticaret' diyor.

Anlaşılan Maliye Bakanı Nureddin Nebati Samsun'daki ziyaretinde, bürokratları uyarmış, fiyat ve ücretleri sıkı sıkıya takip etmeleri, kontrolü elden bırakmamaları konusunda…

Çünkü başka çaresi yok.

Bakan Nebati'nin öve öve bitiremediği, heterodoks politikalarla enflasyonu düşürme anlayışının temelinde, fiyat artışları ve stokçulara yönelik sıkı tedbirler alınması yatıyor.

Kontrollerle bu fiyat ve ücretlerin sürekli takip edilmesi gerekiyor.

Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi heterodoks yaklaşım; tek kerelik bir şanstır.

Eğer doğru ve ısrarla uygulanırsa başarılı olur.

Bakalım bu şans bizi bulabilecek mi!