HİÇ BEKLEMEYİN, O KARAR UYGULANMAZ


Mülkiyeti İller Bankası'ndayken Atakum Belediyesi tarafından işletiliyordu. Daha sonra Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne devredildi Yalı Kafe. Eskiye adıyla Deniz Kafe.

Samsun Büyükşehir Belediyesi de önce bu taşınmaz üzerindeki tesisleri yıktı ardından da bu alanın kültürel tesis alanı (millet kıraathanesi ve kitap kafe) olarak değiştirilmesine yönelik iki imar planını meclisten geçirdi.

Aslında bu alanın Millet Bahçesi olmasına o kadar büyük bir itiraz yoktu ama yeni projede bölgede abartılı bir bina yoğunluğunun gerçekleştirileceği anlaşılınca, meclisin CHP'li üyeleri, iki imar planını Samsun Bölge İdare Mahkemesi'ne taşıdı. Mahkeme de imar planı değişiklerinin yasal mevzuata uygun olmadığına hükmetti.

Ardından CHP'li üyeler bu kez, Kitap Kafe ve Çevre Düzenlemesi için Büyükşehir Belediyesi'nce açılan ihalenin iptali için mahkemeye başvurdular. O davanın sonucu henüz belli değil.

Sonuç olarak şu anda eski Yalı Kafe'nin bulunduğu alanda yapılan imar değişiklikleri mahkeme tarafından iptal edildiği için bu parsel üzerinde şu anda kimsenin inşaat yürütmesi mümkün değil.

Peki böyle mi? Değil elbette. Halen müteahhit firma, 'inşaat ruhsatı' dahi olmadan halen çalışmaya devam ediyor.

Ağaçlar kesiliyor, kazılar yapılıyor iş makinaları ve kamyonlar harıl harıl çalışıyorlar.

İşin özeti, şu anda bu bölgede resmen 'kaçak' inşaat çalışması var ve millet de seyrediyor.

Öyle ya! Mahkeme imar planlarını reddettiği için yapılan inşaat faaliyetinin yasal dayanağı var mı?

İki gündür Türkiye'de bir mahkemenin Gezi Davası ile ilgili aldığı bir mahkeme kararı üzerinden, adalet tartışmaları yapılıyor.

Öyle ya da böyle kimse hukuktan üstün değil elbette. Bir üst mahkeme farklı bir karar alana kadar herkes bağımsız mahkemelerin verdiği kararlara uymak zorunda.

Amaaa devletin kurumları da bu kararlardan ayrı ya da ayrıcalıklı değildir. Mahkeme kararını uygulamak Büyükşehir Belediyesi'nin de sorumluluğu değil mi?

Buna rağmen kurumların hukuku hiçe saydıkları, hele ki 'idare' mahkemelerinin kararlarını uygulamamak için bu kararların önünden, arkasından dolandıkları o kadar çok örnek var ki…

Peki, siz bu kararları 'uygulamadı' diye, adalete hesap vermiş, daha da önemlisi ceza almış tek bir belediye başkanı gördünüz mü?

Diyeceklerim bu kadar…