’Meme kanseri’ni dikkate alın

'Meme kanseri'ni dikkate alın

Meme kanserinin kadınlarda en sık rastlanan kanser türü ve en sık ölüme neden olan kanser türü olduğuna dikkat çeken uzmanlar, erken tanı ve tedavinin hayati önem taşıdığının altını çizdi

16 Ekim 2021 - 09:12

Medicana International Samsun Hastanesi ekim ayının Meme Kanseri Farkındalık Ayı olması sebebiyle etkinlik düzenledi. Hastanenin girişi pembe balonlarla süslendi. Girişte kurulan stantta vatandaşlara bilgilendirici broşür ve hediyeler verildi. Açıklamalarda bulunan Genel Cerrahi Uzm. Opr. Dr. Özlem Karaca Ocak, "Ekim ayı tüm dünyada Meme Kanseri Farkındalık Ayı olarak kutlanıyor. Meme kanseri biliyoruz ki kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Kadınlarda en sık ölüme neden olan kanser türü meme kanseridir. Bu kadar sık görülen, ölümün olduğu kanser türünü bazı tedbirlerle riskini azaltabiliyoruz. Meme kanseri farkındalık ayının amacı kadınlarda farkındalık oluşturarak erken teşhisi sağlamaktır. Pek çok kanser türünde olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhis hayat kurtarıyor. Lütfen kendinizi önemseyin. İhmal etmeyin" dedi.

ERKEN TANI ÇOK ÖNEMLİ
Ellerinde tıbbi onkoloji olarak önemli imkanlar bulunduğuna dikkat çeken Medikal Onkoloji Uzm. Dr. Yusuf Günaydın, "Kanser günümüzün en önemli hastalıklarından bir tanesidir. Hem sayı olarak fazla hem de en sık rastlanan hastalarından biri olduğu için günümüzde büyük bir önem arz ediyor. Kadınlarda en sık görünen meme kanseridir. Erken bizim için çok önemlidir. Birincisi erken tanı ve tedavi ile başarı oranımız son yıllarda artmış olmasıdır. Güncel tedavi yaklaşımları bizim bu hastalığa karşı farkındalığın artmasına sebep oluyor. Eğer erken tanı koyarsak hastalardaki başarı oranımız artıyor" diye konuştu.
 

Resul BEŞİKÇİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İLAN
İLAN
İLAN
İLAN