‘Memurlar dilenci durumuna düşürüldü’

‘Memurlar dilenci durumuna düşürüldü’

Aralık ayı enflasyon oranına tepki gösteren BASK Samsun İl Başkanı Bayram Uzunoğlu, “Dağ yine fare doğurdu. Yüzde 2.5 ek artış memurları dilenci durumuna düşürmüştür” dedi

05 Ocak 2022 - 08:29

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Samsun İl Başkanı Bayram Uzunoğlu, açıklanan Aralık ayı enflasyon oranını değerlendirdi. Uzunoğlu, memur ve emeklilerinin aylıklarına 2021 yılı enflasyon kayıpları hariç yüzde 50 artış yapılması gerektiğini söyledi. Başkan Uzunoğlu, “Son iki aydan beri piyasa üzerindeki kontrolün kaybedildiği ortadadır. Kontrolsüz fiyat hareketleri dar gelirli ve ücretliler ile emeklilerin hayatlarını çekilmez hale getirmiştir. Memur ve emeklileri gelirlerinin sabit oluşu nedeni ile çaresiz durumdadır. Memur ve emeklilerinin maaş ve aylıklarına yapılacak artışları düşürmek ve istatistik verilerine yansımasını önlemek için yılın ilk gününe kaydırılan zamlar 2022 yılını daha başlarken cehenneme çevirmiştir. Memur ve emeklilerinin aylık ve maaşlarına yapılacak artışlarda, artık inandırıcılığını yitirmiş olsa da, TÜİK verileri kullanılmaktadır. Hükumet TÜİK’in enflasyon verileri ile sahadaki gerçeklerin uyuşmadığını, TÜİK özelinde kamu kurumlarına duyulan güvenin kaybolduğunu, vatandaşın neden alternatif merkezlere yöneldiğini görmeli ve enflasyon oranlarının belirlenmesinde şeffaf bir yöntem izlenmesini sağlamalıdır” diye konuştu.

 

‘MEMUR VE EMEKLİYLE ALAY EDİLİYOR’

“İğneden ipliğe her şeye zam yapıldığı dikkate alınacak olursa daha yılın ilk gününde, artışlar maaşlara yansımadan memur ve emeklilerinin satınalma gücü yarı yarıya düşmüştür” diyen Başkan Uzunoğlu, şöyle devam etti: “Bu durum memur ve emeklilerini açlık ve sefaletin kucağına atmak demektir. Memur ve emeklilerin aylıklarına ‘merdivenaltı toplu sözleşme’ ile yapılan yüzde 5 oranındaki artıştan bahsetmek memur ve emekli ile alay etmektir. Yeni yılın ilk günüde yapılan zamları ‘yeni tarife’ olarak kamuoyuna sunma kurnazlık değil emek ve ekmek düşmanlığıdır. Memur ve emeklilerin maaş ve aylıklarına yapılacak artışlar sadece geride kalan yılın örtülü enflasyon oranına göre yapılmamalıdır. Ve yeni yılın zam yağmuru maalesef aylık ve maaşlardaki artışı etkilemeyecek, bu yüzden 2021 yılının enflasyon oranıyla belirlenen 2022 maaş artışları düşük kalacaktır. Üstelik bu oranlar temmuz 2022 dönemine kadar da değişmeyecektir. Memur ve emeklileri olarak bunu hak etmiyor ve kabul etmiyoruz.”

 

HABER MERKEZİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
‘İktidar yürüyüşünü Samsun’dan başlattık’
‘İktidar yürüyüşünü Samsun’dan başlattık’
MUHTEŞEM
MUHTEŞEM