Mikrokredi’den kripto paraya

Mikrokredi'den kripto paraya

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı, sermaye desteği bulamayan dar gelirli kadınlara mikrokredi desteği sağlamak için 2 milyar adet MicroCreditToken adıyla kripto para üretti

12 Temmuz 2021 - 17:05

Nobel Barış Ödüllü mikrokredi uygulamasını gerçekleştiren Türkiye Grameen Mikrofinans Programı, sermaye desteği bulamayan dar gelirli kadınlara mikrokredi desteği sağlamak için 2 milyar adet MicroCreditToken adıyla kripto para üretti.

Türkiye’de Nobel Barış Ödüllü mikrokredi uygulaması, 18 Temmuz 2003 tarihinde,
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği her birisi 500 lira olan çeklerle, 6 
yoksul kadına toplam 3 bin lira mikrokredi verilmesiyle başlatılmıştı. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Türkiye’de Mikrokredinin Öncüsü Prof. Dr. Aziz Akgül, “Türkiye’de hiç kimse ilk sermaye olarak dağıtılan 500 lira ile gelir getirici bir iş yapılabileceğine inanmamıştı" dedi.

Kripto para ürettiler

Türkiye'de bugün itibariyle dar gelirli kadınların ekonomik hayata dâhil olmaları
 için sağlanan ve küçük bir sermaye olan mikrokredi desteğinin 1 milyar 150 milyon
 lirayı aştığını söyleyen Aziz Akgül, Birleşmiş Milletler tarafından 2015 yılında belirlenen ve Türkiye’nin de altında imzasının bulunduğu “2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden” birincisi olan “her çeşit  yoksulluğun 2030 yılına kadar ortadan kaldırılması” hedefinin gerçekleşmesi için mikrokredinin en önemli strateji olarak seçildiğini hatırlattı. Akgül, “Sermaye desteği bulamayan dar gelirli kadınlara mikrokredi desteği sağlamak için Türkiye Grameen Mikrofinans Programı 2 milyar adet MicroCreditToken adında kripto para üretmiştir. MicroCreditToken’ın vizyonu, bütün dar gelirli kadınların, ekonomik refahlarının finansal hizmetler yoluyla iyileştirme fırsatına sahip olduğunu kabul ederek, dünyadaki iyilik hareketini tetiklemek ve dünyanın her yerinde tüm hayır işleri için tek bir para birimi kullanılmasını sağlamaktır" diye konuştu.

Mikrokredi'ye fon sağlayacak

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Halil Fatih Akgül ise, sermaye desteği bulamayan kadın girişimcilerin desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Akgül, "İşsizliğin ve yoksulluğun azaltılması amacıyla mikro tedbirlerin de alınması gerektiğini 
unutmamalıyız. MicroCreditToken çok yakın bir zamanda borsada yerini alacak ve tüm
 dünyada sosyal ve ekonomik kalkınmaya adanmış bir program olan mikrokredi uygulamasına fon sağlayacaktır" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Köpeği ezmemek için kaza yaptı
Köpeği ezmemek için kaza yaptı
Kamalı’da korkutan kaza
Kamalı’da korkutan kaza