Millet bahçesi hizmete açıldı
Reklam
  • Reklam

Millet bahçesi hizmete açıldı

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca (TOKİ) Samsun'da eski 19 Mayıs Stadı'nın yerine yaptırılan millet bahçesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferans yöntemiyle katıldığı törenle hizmete açıldı

06 Haziran 2020 - 13:34

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Ankara'da bulunan Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Millet Bahçesi'nde düzenlenen törenle, Samsun, İstanbul Halkalı ve Pendik, Sakarya, Batman, Sivas, Bursa, Trabzon, Diyarbakır, Elazığ’daki Millet Bahçeleri’nin açılışını gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şehircilik geleneğimizin sembolü olacak millet bahçelerinden 13'ünü 2 yıl önce hizmete açmıştık. Bugünle birlikte toplamda 23 millet bahçesine ulaşmış oluyoruz. Cumhuriyetin 100. yılına girerken 81 ilimize 81 milyon metrekare millet bahçesi kazandırma hedefimize adım adım yaklaşıyoruz” dedi.

KARAASLAN’A MİMARİYİ SORDU

10 şehre Ankara’dan telekonferans yöntemiyle bağlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Samsun’daki millet bahçesini çok beğendiğini kaydetti. Açılış sırasında AK Parti Samsun Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan’a mimari noktada eserlerin nasıl olduğunu soran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karaaslan’dan eserlerin çok güzel olduğu cevabını aldı. 

SAMSUN MİLLET BAHÇESİ’NE ÖVGÜ

Samsun Valisi Osman Kaymak’tan bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Samsun Millet Bahçesi için, “Maşallah mübarek Allah. Bir taraftan sarpa kadar yol, öbür tarafta yolun kenarında denizle yol arasında böyle güzel bir millet bahçesi. Bunlar insanın gönlünü açıyor” dedi.

GÜLSAN SANAYİ SİTESİ’Nİ BURAYA KATACAĞIZ

Samsun Valisi Osman Kaymak, “Sayın Cumhurbaşkanım Samsun'dan saygılarımızı arz ediyoruz efendim. Burası daha önce Samsunspor'un da maçlarını oynadığı Samsun Ondokuz Mayıs Stadı’ydı. Sizin talimatınızla burası millet bahçesi olarak düzenlendi. Çok da güzel oldu. İçerisinde kafeteryalar, voleybol, basketbol sahaları, yürüyüş bantları, bisiklet yolları, 162 araçlık otoparkı ile çok harika oldu. Buranın hemen bitişiğinde Gülsan Sanayi Sitesi var. Orayı da taşıyoruz. Orayı da buraya katacağız. 350 dönüme yakın büyük bir alan inşallah Samsunluların millet bahçesi olarak hizmete girecek” diye konuştu.

ERDOĞAN PROJEYİ GÖRMEK İSTEDİ

Samsun Valisi Osman Kaymak ayrıca millet bahçesine Selahattin Cami inşa edeceklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise projeyi görmek istediğini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ayrıca Samsunlulara Ankara’dan sevgi ve selam yolladı. 

AÇILIŞ GERÇEKLEŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Samsun Millet Bahçesi’nin açılış kurdelesi, Samsun Valisi Osman Kaymak, AK Parti Samsun Milletvekilleri Yusuf Ziya Yılmaz, Fuat Köktaş ve Ahmet Demircan, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir tarafından kesildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın video konferans yöntemiyle açılışını yaptığı Samsun Millet Bahçesi, 103 dönümlük arazi üzerinde bulunuyor. Millet bahçesinde, spor alanları, bisiklet ve koşu parkurları, iki tenis kortu, iki basketbol ile voleybol sahası yer alıyor.  Alanda 40 farklı türde 3 bin ağaç ve 75 farklı türde 40 bin çalı ile yer örtücü bitki de bulunuyor. İçinde yöreye uygun çeşitli bitki türlerinin yetiştirileceği millet bahçesinde, 13 bin metrekarelik çim aktivite alanı yer aldı. Süs havuzu, gül bahçeleri, vatandaşlara yönelik yiyecek içecek bölümleri, ekim dikim alanları bulunan millet bahçesinde, farklı yaş gruplarına hitap eden 2 bin 45 metrekarelik çocuk oyun alanı, ebeveynler için de dinlenme, oyun ve seyir alanları yapıldı.

AA-HABER MERKEZİ

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tescil formatı bekleniyor
Tescil formatı bekleniyor
Sağlam memleketine gitti
Sağlam memleketine gitti