Milletvekili Yılmaz: Engellilere eşit ve değerli olduklarını...
Reklam
Reklam
  • Reklam

Milletvekili Yılmaz: Engellilere eşit ve değerli olduklarını hissettirmeliyiz

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayan AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, “Engelli vatandaşlarımıza eşit ve değerli insanlar olduklarını hissettirmek, benimsemek onları kucaklamak ise en önemli vazifelerimiz arasındadır” dedi

03 Aralık 2019 - 11:50

AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle mesaj yayımladı. Milletvekili Yılmaz, "Engellilik yalnızca bireyleri veya ailelerini ilgilendiren değil, toplumun tüm kesiminin duyarlılık, farkındalık oluşturması, el ele verilmesi gereken bir konudur. Engellilik toplumsal, sosyal hayatı engelleyen bir sorun değil, desteklenmesi gereken bir olgudur.  Her birey engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak, destek vermek zorundadır. Eşit ve değerli insanlar olduklarını hissettirmek, benimsemek onları kucaklamak ise en önemli vazifelerimiz arasındadır. Yardıma ihtiyaçları olduğu düşüncesinin yanlışlığının hepimiz farkına vararak hayatın içinde sosyal ve ekonomik eşitliklerini mutlaka sağlamamız gerekmektedir” diye konuştu.

‘İSTİHDAM HAKKI GETİRİLMİŞTİR’

“Devletimiz her zaman engelli vatandaşlarımızın yanındadır” diyen Milletvekili Yılmaz, şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde bir çok düzenleme, destek engelli vatandaşlarımız için ortaya koyulmuştur, farklı bir vizyon sergilenmiştir. 2005 yılında Engelliler Kanunu'nu çıkarılmış, bin 500 maddelik engelliler hukuku oluşturulmuştur. Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde onaylanmış, Anayasanın 10'uncu maddesinde engellilere yönelik pozitif ayrımcılık getirilerek anayasal güvence altına alınmıştır. 2002 yılında kamuda engelli 5 bin 777 kişiye istihdam hakkı tanınırken bu konuda da önemli bir adım atılarak yüzde 40 engel oranına sahip vatandaşlarımıza kamu ve özel sektörde kota kapsamında istihdam hakkı getirilmiştir. Sadece 2002'den bugüne engelli vatandaşlarımızın kamuda istihdamında yaklaşık 10 kat artış sağlanmıştır. Yine aynı tarihler arasında İŞKUR aracılığıyla 400 bine yakın engelli vatandaşımız işe yerleştirilmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle '3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün engelliler konusunda toplumsal bilincin ve farkındalığın artmasına vesile olmasını temenni ediyorum. Değerli engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine sağlık, huzur, mutluluk ve yaşantılarında kolaylıklar diliyor."

 

Resul BEŞİKÇİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Eyvah bebeğimin gözü yaşarıyor!
Eyvah bebeğimin gözü yaşarıyor!
Tesisler olimpik sporculara açıldı
Tesisler olimpik sporculara açıldı