Reklam
  • Reklam
‘Mülteciler Sazan hastası’
Reklam

‘Mülteciler Sazan hastası’

Samsunlu balıkçılar, tezgahlarına gelen Irak ve Suriyeli mültecilerin sadece sazan balığı aldıklarını söyledi. Balıkçılar, mültecilerin tatlı su balığı olan sazana adeta ‘hasta olduklarını’ belirtti

01 Ağustos 2018 - 12:02

Kentte 30 yıldır balıkçılık yapan 50 yaşındaki Mehmet Kılıç nam-ı diğer Çinekop Mehmet, ülkelerindeki iç karışıklık ve savaş nedeniyle Samsun’a gelen Iraklı ve Suriyeli mültecilere, Türklerden çok sazan balığı sattıklarını söyledi.

‘GÜNDE 6 KASA SATIYORUZ’

Sazan balıklarını Bafra Altınkaya Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) Baraj Gölü’nden ve diğer göllerde yakaladıklarını söyleyen Mehmet Kılıç, “Sazan balığı, sezonunda olduğumuz için oldukça bol. Boyutlarına göre, fiyatları değişiyor. Sazanın fiyatı 12-15 lira arasında. Bunların en çoğunu ise Irak ve Suriyelilere satıyoruz. Mülteciler, sazana hastalar. Türklerden fazla onlara satıyoruz. İç kesimlerdeki sularda, tatlı su balıkları çok yetiştiğinden dolayı, oralarda sadece sazan ve somon yetişiyor. Dolayısıyla onlar kendi ülkelerinde bu balıklara alışmışlar. Somona, ‘Solomon’ derler, ancak sazanı daha çok yerler. Sazanın onlardaki yeri ayrı. Günde 5-6 kasa satıyoruz” diye konuştu.

PALAMUT GÖRÜNDÜ

Öte yandan, Samsunlu balıkçılar, 15 Nisan tarihinde başlayan İç Sularda Genel Av Yasağı’nın biteceği ve ‘Vira Bismillah’ diyecekleri 1 Eylül tarihini iple çekiyor. Yeni sezonun balık çeşitliliği açısından zengin olacağını da ekleyen Mehmet Kılıç, “Palamut göründü, kış ayı palamut açısından oldukça bol geçecek. Aynı  zamanda palamut gibi; çinekop da, hamsi de, istavrit de bu kış bol olacak. Kesinlikle problem yok. Vatandaş bol bol balık yiyecek ve fiyatlar ucuz olacak” şeklinde konuştu. Samsun’da tezgahlarda şu anda; Levrek 18 TL, Çupra 22 TL, Sazan 12-15 TL, Somon 15-17 TL’den satılıyor.

Kaynak: Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Uyuşturucu ticaretine 12,5 yıl hapis
Uyuşturucu ticaretine 12,5 yıl hapis
Yüksek tansiyon yaş ilerledikçe artıyor
Yüksek tansiyon yaş ilerledikçe artıyor