Müteahhit mağduriyeti ortadan kalkıyor
Reklam
  • Reklam

Müteahhit mağduriyeti ortadan kalkıyor

İlkadım Belediyesi, müteahhit mağduriyetlerini ortadan kaldıran önemli bir karar aldı. İlkadım’da iskan almayan müteahhitlere yeni yapı ruhsatı alma zorunluluğu kaldırılacak

16 Haziran 2021 - 11:48

 

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş’a iskan alamadıkları için mağduriyetini ifade eden vatandaşların sorunlarının çözümüne yönelik çalışma yapılması talimatı üzerine, Yapı Kontrol Müdürlüğü’nce yapılan düzenleme belediye meclisi tarafından da kabul görmesi ile birlikte müteahhitlerin yaptıkları binalara iskan almaması sebebiyle meydana gelen mağduriyetleri de ortadan kaldıran önemli kararlar alınmış oldu. Belediye meclisince oy birliği ile kabul gören düzenleme yerel yönetimler tarafında ilk kez uygulamaya konulacak. 

‘SİGORTAYI ZORUNLU HALE GETİRDİK’

Kabul gören düzenleme hakkında bilgi aktaran Yapı Kontrol Müdürü Serdar Bektaş: “Müteahhitler tarafından, yapı ruhsatı alınması itibariyle kat irtifakı kurularak daire satışı yapılabiliyor. Kendi payına düşen dairelerin satışını yapan müteahhitlerin yapı ile maddi bir bağı kalmıyor. Ruhsat ve eklerine uygun olarak tamamlanmayan binalara müdürlüğümüzce iskan düzenlenemediği için daireleri satın alan vatandaşların ve arsa sahiplerinin mağduriyeti ortaya çıkıyor. Bu mağduriyetlerin önüne geçmek adına yaptığımız düzenleme ile vatandaşları mağdur eden müteahhitlerin başka bir parselde yeni yapı ruhsatı talep etmesi halinde bina tamamlama sigortası yapma zorunluluğu getirildi. Böylece yapı ruhsat ve eklerine aykırı bina yapan ya da tamamlamayı taahhüt ettiği süre içinde binasını tamamlamayan müteahhitlere, başka parsellerde bina yapmak istemesi halinde tamamlama sigortası yaptırarak ve yeni mağduriyetlerin önüne geçmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

‘BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NE SUNDUK’

Demirtaş, “Yapı Kontrol Müdürlüğünün hizmetlerinin etkin ve verimli hale gelmesi adına yapı müteahhitlerinin kendi paylarına düşen bağımsız bölümlerin tamamını iskan almadan satamaması hakkında hazırlanan teklifin Büyükşehir Belediye Meclisinde görüşülmek üzere gönderildiğini sözlerine ekleyen Bektaş; Bu düzenlemenin onaylanması halinde artık İlimizde müteahhit mağduriyeti son bulmuş olacaktır” şeklinde konuştu.

‘ÇÖZÜM İÇİN BÜYÜK ADIM’

“Geniş kitleleri ilgilendiren bir düzenlemeyi belediyemizce uygulayarak, vatandaşımızın müteahhitlerle olan çıkmaz sorunlarına bir neşter vurduk” diyen Başkan Demirtaş,” Her önüne gelen müteahhitlik mesleğine soyunuyor. Buda mesleğe ciddi zararlar veriyor. Müteahhitliğin bir tanımı yapılmalıdır. Herkes sorumluluk içerisinde çalışmalı ve verdiği sözün arkasında durmalıdır. Mal sahipleri müteahhitlere güvenip arsaları üzerine bina inşa ettiriyor. Ancak müteahhidin iskan almadan kaçması gibi sorunlarla vatandaş mağdur oluyor. Bu konuda hassasiyetimiz vardı. Bu düzenleme ile vatandaşlarımızın bu mağduriyetinin giderilmesi adına büyük bir adım attık” diye konuştu. HABER MERKEZİ

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Sedat
    1 ay önce
    Bende bir müteahhitim o iş yürümez başkan. Sen müteahhiti kontrol altına alacaksan hatalı bina yaptırma buna göz yumanları görevden al, en son iskan almak için gelen müteahhitten kaşının üzerinde gözün var diye hata bulan memurların neler karşılığı ruhsat veriyor, o bölümde çalışanların hizmet süresi içinde aldıkları evleri arabaları ellerindeki milyarlık telefonlara bak hele sen nereden bulmuşlar almışlar. Teşkilat kurulmuş sesin çıkmıyor vede koruyon eski idarenin dönemindeki furya aynı kişilerle devam ediyo seninde işine geliyo dimi...?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dere yatakları rehabilite edilmeli
Dere yatakları rehabilite edilmeli
Burak Çalık Çorum’da
Burak Çalık Çorum’da