Müzakere ve uzlaşma kültürü öğretilecek
Reklam
  • Reklam

Müzakere ve uzlaşma kültürü öğretilecek

Samsun'da hayata geçirilen ‘Akran Arabuluculuğu Uygulamaları Eğitimi Projesi’ kapsamında ortaokul ve lise öğrencilerine müzakere ve uzlaşma kültürünün öğretilmesi hedefleniyor

26 Haziran 2021 - 08:02

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Akran Arabuluculuk Derneği (AKRANDER) arasında imzalanan iş birliği protokolü ile hayata geçirilen ve 4 yıl sürecek proje kapsamında toplumda uzlaşı ve hoşgörü kültürünün yaygınlaştırılması, gençler arasında sağlıklı iletişim kurulması amaçlanıyor. Bu kapsamda ilk olarak projede yer alan öğretmenlere OMÜ'nün öncülüğünde çevrim içi ‘Anlaşmazlık ve akran arabuluculuğu eğitici eğitimi’ verildi. Eğitimi alan öğretmenler de hedef grubunda bulunan Atakum ilçesindeki ortaokul ve lise öğrencilerine gelecek eğitim öğretim yılından itibaren arabuluculuk, müzakere ve uzlaşma kültürü konularında eğitim sunacak. Proje kapsamında ayrıca öğrenci velilerine de ulaşılmaya çalışılacak.

UZLAŞI KÜLTÜRÜ

OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Batuk, ‘Akran Arabuluculuğu Uygulamaları Eğitimi’nin tamamlanması ve okullarda saha çalışmalarına başlanacak olması dolayısıyla çevrim içi düzenlenen toplantıda, sosyal sorumluluk projelerine önem verdiklerini ve geliştirilmesini teşvik ettiklerini anlattı. Uzlaşı kültürünün yaygınlaştırılabilmesinin gençlerden geçtiğine dikkati çeken Batuk, "Ne zaman ötekini anlamaya başlarsak, öteki olmadan sağlıklı bir toplumun olamayacağını, tek tip insan modelinden oluşan toplumun imkansızlığını kavrarsak o zaman sağlıklı bir toplum inşa etmeye başlarız" dedi.

İŞ BİRLİĞİNDEN MEMNUNUZ

Çalışmanın eğitim bölümünü yürüten OMÜ Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı ve Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hatice Kumcağız ise sorunlarını müzakere edebilmeyi öğrenen öğrencilerin öz denetim, öz yönetim ve öz güven becerilerinin geliştiğini söyledi. AKRANDER Başkanı avukat ve arabulucu Nejdet Göğüsdere de yapılan iş birliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

 

Resul BEŞİKÇİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EN ÇOK ŞİKAYET BANKALARDAN
EN ÇOK ŞİKAYET BANKALARDAN
Melunovic ne zaman sahalara dönecek?
Melunovic ne zaman sahalara dönecek?