NORMALLEŞME ALTININ ATEŞİNİ DÜŞÜRDÜ
Reklam
  • Reklam

NORMALLEŞME ALTININ ATEŞİNİ DÜŞÜRDÜ

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, 370 liraları gören altın fiyatlarının önümüzdeki süreçte 350 liralara düşeceğini tahmin ettiklerini söyledi. Dünyada yaşanacak finansal veya Türkiye’de yaşanacak herhangi siyasi bir krizin olmaması durumunda altının bu düşüşü devam ettireceğini kaydetti

28 Mayıs 2020 - 09:52

Altının gram fiyatı dün güne yükselişle başlamasının ardından 371,9 liradan işlem gördü. Dün, dolar kuru ve altınının ons fiyatındaki düşüşe paralel değer kaybeden gram altın, 17 Nisan'dan bu yana en yüksek günlük düşüşünü kaydederek, günü bir önceki kapanışa göre yüzde 2,3 azalışla 370,2 liradan tamamladı. Altındaki düşüş korona virüs sonrası normalleşme sürecine gidilen Türkiye’de yatırımcıların gözünü açtı.Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman,altındaki düşüşü Gazete Gerçek’e değerlendirdi. Özman, düşüşün devam edeceğini tahmin ettiklerini belirtti. Özman, bu düşüşün duracağını ve altının uzun vadede parlayan bir yatırım aracı olduğunu da ekledi.

‘350 LİRALARA DÜŞECEĞİNİ TAHMİN EDİYORUZ’

Başkan Salih Özman, “Korona virüsü sonrası ülkemizde de normalleşme sürecine yavaş yavaş gitmekteyiz. Altındaki bu düşüş normal. Bizler bu düşüşün biraz daha düşmesini, yani altında daha da geriye çekilme bekliyoruz. Hayat normale döndüğünde fiyat daha düşecek. Altının gramının 350 kiraya kadar çekileceğini tahmin ediyoruz” diye konuştu.

DOLAR 6,50 LİRAYA KADAR DÜŞEBİLİR

Normalleşmenin döviz kurlarına da yansıyacağını söyleyen Başkan Salih Özman, “Normalleşme altında olduğu gibi döviz kurlarında da etki yaratacaktır. Doların önümüzdeki süreçte 6 lira 50 kuruşa düşeceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

‘EKONOMİK VEYA SİYASİ KRİZ FİYATLARI ETKİLER’

Bu düşüşlerin olası krizler yaşanmaması durumunda gerçekleşeceğinin altını çizen Başkan Salih Özman, “Düşüşler normal durumlarda seyredecektir. Uluslararası boyutta bir finansal kriz yaşanır ise bu düşüşler durur, yani Türkiye’de yaşanacak herhangi bir siyasi kriz de bu düşüşleri etkiler. Yaşanacak bir kriz ortamında, fiyatlarda yükseliş yaşanacaktır. Türkiye’de yaşanacak herhangi bir kriz sonrası, kredi borçlarının ödenememesi durumu fiyatlardaki beklentimizi yok sayacaktır” ifadelerini kullandı.

‘ALTIN UZUN VADEDE PARLAYAN BİR YATIRIM ARACIDIR’

Başkan Salih Özman, şöyle devam etti: “Tahminlerde bulunuyoruz ancak Türkiye’de ve dünyadaki ekonomik faaliyetlerin normal seyredeceğini düşünüyoruz. Altın kısacası uzun vadede yükselecektir. Altının iyi bir yatırım aracı olduğunu hep dile getiriyoruz ve öyle de olacaktır. Altın uzun vadede parlayan bir yatırım aracıdır.”

 

Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Santral değil, katliam projesi
Santral değil, katliam projesi
Canım Dayım filmi ekibi Kaffa Kaffe Marina'da kafa dağıttı
Canım Dayım filmi ekibi Kaffa Kaffe Marina'da kafa dağıttı