O geleneğe restorasyon arası

O geleneğe restorasyon arası

Bafra’da Kızılırmak Nehri üzerine inşa edilen, bir gelin alayının üzerinden düşerek can verdiği ve bu dramatik hikayeyi anmak amacıyla gelin alaylarının üzerinden geçirilmesi adet edinilen 82 yaşındaki Çetinkaya Köprüsü restore ediliyor

19 Nisan 2019 - 10:01 - Güncelleme: 20 Nisan 2019 - 14:43

Cumhuriyet döneminin ilk eserlerinden biri olan Samsun’un Bafra ilçesinde Kızılırmak Nehri üzerine 4 Kasım 1937 yılında inşa edilen ve sonrasında kullanılmaz hale gelmesi nedeniyle yerine beton malzemeden ‘Çetinkaya Köprüsü’ adıyla yapılan ve halk arasında ‘Gelin Köprüsü’ olarak da bilinen tarihi köprü 82 yaşında bakıma alındı. 

2020’DE TAMAMLANMASI HEDEFLENİYOR

Türkiye’nin en uzun betonarme ve kemerli köprüsü olma özelliğini taşıyan köprünün restore çalışmalarının 2020’de tamamlanması hedefleniyor. Tarihi köprü son olarak 2016 yılında Bafra Belediyesi eski Başkanı Zihni Şahin döneminde restore edilmişti. 

KURUL, 2011’DE KORUMA ALTINA ALDI
Çetinkaya Köprüsü, Samsun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 15 Nisan 2011 tarihinde alınan 3066 sayılı kararla sit kapsamında koruma altına alınmıştı.

GELİN ALAYININ DRAMATİK HİKAYESİ

Üzerinden gelin alayı geçerken alaydaki atların uçan bir kartaldan ürkmesi ve köprünün yıkılarak gelin ve gelin alayının nehirde boğularak can vermesi üzerine ‘Köprüden Geçti Gelin’ türküsü yazılan meşhur Çetinkaya Köprüsü’nde, yaşanan acı olayın ardından oluşan, gelin alayı geçiş geleneği günümüzde halen devam ediyor. Bölge bugün gerçekleşen düğünlerde, olayda can veren gelin ve gelin alayının anısına, her gelin mutlaka köprüden geçiyor ve köprüde arabalar durdurularak insanlar ırmağa taş atıyor.

NEŞET ERTAŞ ADINA TÜRKÜ YAZDI

Öte yandan; bu dramatik hikaye üzerine ünlü ozan Neşet Ertaş, ‘Köprüden geçti gelin’ adlı türkü yazmıştı. 

Kaynak: Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Balcı ekmek tartışmalarına son noktayı koydu!
Balcı ekmek tartışmalarına son noktayı koydu!
ŞAMPİYONLUĞUN EN BÜYÜK ADAYIYIZ
ŞAMPİYONLUĞUN EN BÜYÜK ADAYIYIZ