• Reklam
O ihaleye suç duyurusu

O ihaleye suç duyurusu

Canik Belediyesi’nin kentsel dönüşüm adı altında kamulaştırdığı arsaların bazıları bugün yapılacak ihale ile satışa çıkartılacak. Yeni Mahalle Muhtarı İdris Yıldız ise Samsun İdare Mahkemesi’ne ihalenin ve imar uygulamasının iptali için suç duyurusuna bulundu

13 Eylül 2017 - 10:51 - Güncelleme: 13 Eylül 2017 - 11:02

Canik Belediyesi’nin kentsel dönüşüm adı altında kamulaştırdığı arsaların bazıları bugün yapılacak ihale ile satışa çıkartılacak. Yeni Mahalle Muhtarı İdris Yıldız ise Samsun İdare Mahkemesi’ne ihalenin ve imar uygulamasının iptali için suç duyurusuna bulundu

Canik ilçesinde kentsel dönüşüm adı altında yaklaşık 2007 yılından bu yana süren belirsizlik devam ederken, belediye ise bugün yapacağı ihale ile kamulaştırılan arsaların bazılarını bugün satışa çıkartıyor. Yapılan ihaleye tepki gösteren Hurdacılar Odası Başkanı Nazmi Kaçak, Canik Belediye Başkanı’na tepki gösterirken, vatandaştan 800 TL’ye alınan arsaların ihale yolu ile 3.50 TL’ye satılmasında kamu yararının olmadığını söylemişti.

İDARE MAHKEMESİNE DAVA AÇTI

Bugün Canik Belediyesi encümen salonunda saat 14:00’te yapılacak ihale öncesinde ise Yeni Mahalle Muhtarı İdris Yıldız ihalenin ve imar uygulamasının iptali için Samsun İdare Mahkemesine, Büyükşehir Belediyesine ve Canik Kaymakamlığına dilekçe yazdı. Büyükşehir Belediyesi dilekçeyi Canik Belediyesine gönderirken, yapılan uygulamanın telafisi güç sonuçlar doğurmaması için gereğinin yapılması gerektiğini belirten bir yazı yazdı. Muhtar Yıldız, Samsun İdare Mahkemesine ise TOKİ Başkanlığından ve Canik Belediye Başkanlığından davacı oldu. Muhtar Yıldız, Canik Belediyesinin Yeni Mahalle 12482 ada 5 parsel nolu taşınmasın satışına dair 13.09.2017 günü yapılacak olan ihale işlemi ve dayanağı encümen kararının iptali ve öncelikle yürütmenin durdurulması talebinde bulunurken, TOKİ Başkanlığının 22.08.2016 gün ve 3792 sayılı oluru ile Canik İlçesi Yeşilova ve Gazi Mahalleleri gecekondu önleme bölgesindeki bir takım parselleri içeren alanda kabul edilen imar uygulaması işleminin iptali ve öncelikle yürütmenin durdurulmasını talebinde bulundu.

ARSALARIN YERLERİ DEĞİŞTİRİLDİ

Kendisinin ve bölge halkının arsalarının cüzi fiyatlarla ellerinden alındığını dile getiren Yıldız, “2007 yılında kentsel dönüşüm geleceği ve mahallelerimizin güzelleşeceği söylendi. Canik Belediyesi kentsel dönüşüm adı altında bizlerle görüşerek arsalarımıza 300 TL fiyat biçmiş ve kamulaştırmak istemişti. Bizler bu fiyatın az olduğunu beyan ederek mahkemeye gittik. Daha sonraki süreçte arsa bedelleri 800 TL ve bin TL olarak belirlendi ve bu fiyatlarda arsalarımız kamulaştırıldı. Fakat TOKİ’nin bu fiyatların yüksek olduğunu gerekçe göstererek toplu konut yapmaktan vazgeçtiğini öğrendik. Yaklaşık 7 yıldır toplu konut yapımı ile ilgili bir adım atılmazken Canik Belediyesi ise bölgede bazı imar uygulamaları yaparak bazı arsalarında yerini değiştirme yoluna gitti” dedi.

CUMHURBAŞKANI BUNLARI GÖRMELİ

Mahallelerinin daha modern bir hal alacağı ümidiyle yıllardır beklediklerini kaydeden Yeni Mahalle Muhtarı İdris Yıldız, “Canik Belediye Başkanı göreve ilk başladığı günlerde bazı sıkıntılar yaşasa da ikinci döneminde bizlere büyük ümitler verdi. Geçmişte kenar mahalle gözüyle bakılan Canik’i bir cazibe merkezi haline getireceğini söyledi. Canik’in sırtlarına güzel binalar yapılmasına vesile olan Başkan, Yeni Mahalle’deki 3 katlı evini de yıkarak o güzel binalara taşındı. Fakat Canik’in merkezini tam bir mezbeleliğe çevirdi. Yeni Mahalle’de TOKİ ile birlikte kentsel dönüşümü getireceğini söylerken insanlar büyük bir hevesle arsalarını verdi. Şimdi ise gelinen noktada arsaların ucuza kapatılarak belediyeye bir gelir kapısı yapıldığını görmekteyiz. Belediye Başkanı vatandaşa hizmet etmek yerine vatandaşın sırtından para kazanmanın peşine düşmüş. Biz sesimizi Ankara’nın duymasını istiyoruz. İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde büyük bir devrim yaparak İstanbul’u adeta baştan inşa eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı bir kere olsun örnek almamış. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halkın sırtından para kazanan Başkanı görmesini istiyoruz” diyerek adeta isyan etti.

KAYMAKAMLIK DAHİ KİRADA 

Yapılan ihalede hiçbir kamu yararı olmadığını vatandaşın mallarının ellerinden alınarak belediyenin kasasına para girdisi sağlanacağını öne süren Muhtar İdris Yıldız, “Canik İlçesi Kaymakamlığı dahi kirada oturmaktadır. İlçe Emniyet Müdürlüğümüzün binası yok. İlçemizde noter dahi yok. Belediye kendi borcuna karşılık sadece İlçeye SGK binası yapılmasına müsaade etti. Başkanın kendisi görkemli bir binada otururken, Kaymakamlık binası için bir arsa dahi göstermemesi çok düşündürücü. Eğer kamu yararından bahsedilecekse önce vatandaş düşünülmeli. Birçok kurumun İlçe müdürlüğü dahi olmazken vatandaşlar il müdürlüklerine gitmek zorunda kalıyor. Tekkeköy İlçesine dahi çok sayıda ilçe müdürlükleri kurulurken neden Canik ilçesinde devlet kurumları yok? Vatandaşın elinden cüzi fiyatla alınan arsaların ihale yolu ile 3 katına satılması değildir belediyecilik” diye konuştu.

Sezer SEZER

YORUMLAR

  • 2 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
PİAZZA AVM’DE DEHŞETİ YAŞADILAR
PİAZZA AVM’DE DEHŞETİ YAŞADILAR
TAŞKIN TARİH YAZIYOR
TAŞKIN TARİH YAZIYOR