ÖĞRENCİLER SORDU BAŞKAN DEMİR CEVAPLADI
Reklam
Reklam
  • Reklam

ÖĞRENCİLER SORDU BAŞKAN DEMİR CEVAPLADI

26 Şubat 2021 - 11:14

 

Canik Anadolu Lisesi öğrencileri Aysima Fidan ve Ela Nur Memiş, Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir ile çok özel bir röportaj gerçekleştirdi. Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni İsa Abanoz’un danışmanlığında öğrencilerin sorularına içten cevaplar veren Başkan Demir, siyaset ve sosyal hayatı hakkında önemli açıklamalarda bulundu

 

Sorular ve cevaplar

1) Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

- Genç yaşta çalışma hayatına atılıp bakanlık, milletvekilliği ve belediye başkanlığı gibi görevlerde bulunan bir siyaset adamı, bir baba ve bir dedeyim. 

2) Kendinizi 3 kelime ile nasıl tanımlarsınız?

- Samimiyet, Gayret ve Azim 

3) Hobileriniz nelerdir?

- Şu anda çok yoğun olduğum için yapamadığım hobim çok. Resim yapmayı, ağaç dikmeyi, bahçeyle uğraşmayı, seyahat etmeyi, fotoğraf çekmeyi, okumayı çok severim. Fırsat buldukça okurum. Yeni yerler görmeyi, insanlarla bir arada olmayı severim.

4) Bize biraz aileniz ve çocuklarınızdan bahseder misiniz?

- 5 çocuğum, 6 torunum var. Çocuklarımla aram gayet iyidir. Aile olarak iyi bir aile olduğumuzu düşünüyorum. Hepsiyle aramda ayrı bir muhabbet vardır. Çocuklarımdan memnunum.

 5) En büyük başarınızı kime borçlusunuz? En büyük destekçiniz kimdir?

- Başarıyı kişiselleştirmek pek doğru olmaz. Bu yaşıma kadar her tanıdığım insandan bir şeyler öğrendim, tecrübe ettim. Ama illa ki birini soruyorsanız en büyük destekçim babam olmuştur. 

6) Buralara kadar geleceğinizi tahmin ediyor muydunuz?

- Gelecek planlanmaz. Ancak önüme konulan imkânları en iyisiyle değerlendirip gayret ederek ânı doğru bir şekilde yaşamaya çalışırım. 

7) Geleceğe yönelik planlarınız var mı?

- Hayalperest birisi değilimdir ama tasavvur benim için önemlidir. Şu anda da görevim gereği ülkem için şehrim için daha modern, daha yaşanabilir bir ortam oluşturabilmeyi istiyorum. Bu yönde planlarım var. Bizler bu yolda her zaman çalışıyor ve canlılığımızı daima diri tutuyoruz. Unutmayın ki hayalleriniz biter, hatıralarınız çoğalırsa yaşlanıyorsunuz demektir. 

 

 

8) Şu ana kadar düşündüğünüz her şeyi gerçekleştirdiniz mi? Gerçekleştiremediyseniz neyi gerçekleştiremediniz?

- İnsanlar kendilerine mutlaka bir ufuk çizer. Ama benim gerçekleştiremediğim hayalim diyecek olduğum çok şey aklımda yok. Ama gerçekleştirme noktasında olduğum konularla ilgili zaten kendime bir ufuk çiziyorum. Bu ufuk doğrultusunda pes etmeden, yapacağım işe inanarak gerçekleştirmeye çalışıyorum.

9) İşinizde en çok hangi zorluklarla karşılaştınız?

- Hayatın mutlaka zorlukları vardır. Şu zamana kadar aşılamayacak zorluklarla karşılaştığımı hatırlamıyorum. İş odaklı bir insanımdır. Zor olan şeylerin gayretle aşıldığını ve yapılabildiğini biliyorum. 

10) Başkanlıkta bir gününüz nasıl geçiyor?

-  Burası vatandaşlarımızla istişareler yaptığımız, talep ve önerilerini hiçbir aracı olmadan ilettikleri bir yer. Bizde mesai kavramı yok. Çok yoğun ve programlı bir şekilde çalışmaya, 7/24 sürekli sahalarda hizmet vermeye devam ediyoruz. 

11) Samsun'a geldiğinizde nasıl bir Samsun ile karşılaştınız?

-Samsun bildiğim, gördüğüm, yaşadığım bir şehirdi. Tanıdığım bir şehre geldim yani. Bu da benim yapacağım projelerin hayata geçmesinde büyük kolaylık sundu.

12) Samsun'da en çok hoş bulduğunuz yerler neresi?

-Yeşilin ve mavinin birleştiği, doğal ve tarihi güzelliklerin harmanlandığı Samsunumuzun her yerini ayrı seviyorum.  

13) Samsun sizin için neleri ifade ediyor?

- Samsun benim sevdam, içinde yaşamaktan mesut olduğum bir şehirdir. Şu anda şehrimde hizmet etme makamındayım. Bu da beni ayrı heyecanlandırıyor. 

14) Görev yaptığınız ilk gün Samsun'un sorunları neydi? Şu anda bu sorunları çözebildiniz mi?

- Şehrimizde alt yapı, ulaşım, kentsel dönüşüm ve trafikle ilgili sorunlarımız var. Ancak hepsi birer birer çözüme kavuşturuyoruz.

15) Samsun için yapmak istediğiniz projeler var mı? Varsa bilgilendirir misiniz?

-Birçok projemiz var. Projemizde şehrin alt yapısı, trafik, ulaşım, kentsel dönüşüm olmak üzere şehrimizin ihtiyaç duyduğu bütün önemli hizmetleri hayata geçirmeye çalışıyoruz. Kadınların, çocukların, engellilerin ve tüm vatandaşlarımızın hayatlarına dokunan projelerimiz var. Hepsini gerçekleştirmek için bütün gayretimizle çalışıyoruz.

 

16) Yapmış olduğunuz bakanlıktan mı, yoksa belediye başkanlığından mı daha memnunsunuz?

-Ülkem için hangi makamda olursam olayım her iki görevin de ayrı sorumlulukları var. Bakan iken tüm Türkiye’ye yönelik çalışmalar yapıyorsunuz. Türkiye’ye karşı bir sorumlusunuz yani. Başkan iken de Samsun her şeyiyle size emanet ediliyor. Bu çok önemlidir çünkü bir şehrin geleceğini sağlam temeller üzerine atarsanız o şehir devamlı ileri gidecektir. Bizimde bütün gayemiz yaşadığımız ülkeyi ve şehri en iyi yerlere taşımaktır.

17) Dünyaya tekrar gelseniz siyasetçi olur muydunuz? Siyasetçi olmasaydınız ne olurdunuz? 

-Yaşadığım hayattan memnunum. Şu an ki hayatımı bu tecrübelerimle daha güzel yaşamak isterdim. 

18) Siyaset içerisinde uzun yıllar görev yapmış, milletvekilliği, başkanlık ve belediye başkanlığı gibi en önemli görevleri icra etmiş hâlâ daha etmekte olan bir siyaset adamı olarak görev süreniz dolduktan sonrası için bir planınız var mı?

- Siyaset içinde yapamadığım birçok hobilerim ve zevklerim var. Görev sürem dolduktan sonra bunları gerçekleştirmeyi isterim.

19) Bizlerin belediye başkanı olmasını ister misiniz?

-Tabii ki sizlerin de belediye başkanı olmasını isterim. Çünkü gelecek genç nesillerin fikirleriyle inşa olacaktır. 

20) Başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyanın içinden geçtiği zorluk COVİD 19 sürecinde Samsunlular olarak bizler de oldukça etkilenmiş bulunmaktayız. Siz bu salgın sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz? Büyükşehir olarak bu süreçte hangi çalışmaları yaptınız? Samsunlu vatandaşlara bu konu hakkında neler söylemek, tavsiye etmek isterdiniz? 

-Bu süreç içerisinde özellikle temizliğimize ve insanlarla olan mesafemize çok dikkat etmeliyiz. Bu salgının gidişatını durdurmak bizim elimizde. Bizler belediye olarak elimizden gelen bütün sorumluluk ve hizmetleri yerine getirdik, getirmeye de devam ediyoruz. 

21) Samsun’un trafik sorununun çözülebilmesi için hangi adımların atılmasını önerirsiniz?

-Şu an bu konu ile ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çağımızın ihtiyaçlarına uygun olarak akıllı şehir projelerimizle bu sorunu da yakın gelecekte çözüme kavuşturacağız.

22) Gençlere tavsiyeler verseydiniz ne gibi tavsiyelerde bulunurdunuz? 

-Gençler öncelikle kendinize inanın. Hayatınız için hedef belirleyin ve bu hedef için gayret gösterin. Her fırsatta kitap okuyun.  Kendinizi ve fikirlerinizi geliştirin. Yaşadığınız ortam size neyi yapmayı gerektiriyorsa onu yapın. Büyük düşünün bu düşünceleriniz için sürekli çabalayın. Sizler geçmişten gelen tecrübelerle geleceğin tarihini yazacaksınız. Hayatınız boyunca vatanınıza, milletinize, şehrinize ve tarihinize sahip çıkın. Çünkü bu vatanın emanetçileri siz olacaksınız. 

23) Siyaset hepimizin bildiği üzeri meşakkatli bir alan. KTÜ Mimarlık Fakültesi mezunu bir beyefendi olarak siyasete atılmaya ve bu alanda çalışmalar yapmaya nasıl karar verdiniz? 

- Yaşadığınız hayat size bir sorumluluk bilinci yükler. Bu bilinç karşısında duyarlı olan herkesi siyaset içerisine alır.  Ben de hayatım boyunca bir sorumluluk ve disiplin içerisinde yaşadım. Ve bu şekilde siyasetle yolum kesişti. Ülkeme ve şehrime hizmet etmemde bir vesile oldu da diyebilirim.

 

24)11 Nisan 2019’dan bu yana Samsun Büyükşehir Belediyesi başkanlığı görevi icra etmektesiniz. Biz sizleri kırsal kesimden şehrin her noktasına kadar daima halk ile iç içe olduğunuz hallerinizle tanıyoruz. Peki, siz Samsun ve Samsunlu vatandaşlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

- Hemşerilerimizle iç içe bir yönetim anlayışını ilk günden bu yana sürdürüyoruz. Önceliğimiz vatandaş ve hizmettir. Biz bir medeniyetin temsilcileriyiz. Bizzat insan hayatına dokunarak onlara yaşanılabilir bir şehir inşa etmek için çabalıyoruz. Bu hizmet yolunda Samsunlu hemşerilerim destekleri ve fikirleriyle hep yanımızda oldu. Hepsinden Allah razı olsun.

25) Mutlaka çözüme ulaşacağız dediğiniz bir sorun var mı? Çözüme ulaştırmak adına attığınız adımlar nelerdir? 

-Her sorunun mutlaka bir çözümü vardır. Önemli olan işe olan gayretinizdir. Önümüze çıkan sorunlar karşısında çeşitli projeler üretip bu sorunlara çözüm yolları arıyoruz ve çözüme de kavuşturuyoruz. 

26) Spor alanında Türkiye’de kendini kanıtlamış ve bu alanda çalışmaların yoğun bir şekilde yapıldığı bir şehre belediye başkanlığı yapmak büyük bir sorumluluk. Sportif faaliyetlere yoğun ilgi gösteren Samsunlu gençler için yapmayı planladığınız çalışmalarınız nelerdir?

-Gençler bizim için geleceğin en değerli yapı taşlarıdır. Onların spora olan ilgilerine destek olmak amacıyla spor alt yapımızı güçlendirerek Samsunumuza çok önemli spor tesisleri inşa ettik.

27) Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Parti yönetimi ile uzun yıllar çalışmış, yol kat etmiş insanlardan birisiniz. 25 yılı aşkın siyasi yolculuğunuzda cumhurbaşkanımız ile birebir yaşadığınız ve unutamadığınız bir anınız var mı? 

-Bir sürü anımız var ve hepsi de birbirinden güzel anılar. Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan Samsun’a miting için gelmişti. Mahşeri bir kalabalık vardı meydanda. Bana kaç milletvekili çıkarabiliriz, demişti. Ben de 6 vekil çıkarabiliriz diye cevap verdim. O halde iktidar olacağız inşallah, demişti. O seçimde 7 vekil kazanıp iktidar olmuştuk. 

 

28) Hem çalışma hayatında hem de siyasi yolculunuzda elde etiğiniz tüm başarıların bir sırrı var mı? Kendinize idol olarak gördüğünüz, çalışma politikasını benimsediğiniz bir isim var mı? 

- Benim hayatımı en çok etkileyen babamdır. Babam benim için önemli bir örnektir. Onunla çok iyi anlaşırdık. Her şeyi beraber yapardık. Siyasi hayatımda da her yönüyle örnek aldığım Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır.

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Program değişti
Program değişti
Samsunspor evinde kral
Samsunspor evinde kral