Öğrenciler tehlike altında
Reklam
  • Reklam

Öğrenciler tehlike altında

Samsun'da tadilat nedeniyle kapanan okulların öğrencileri bölgedeki diğer okullarda öğrenim görüyor. Okullarda oluşan kabalık nedeniyle öğrenciler tehlike altında

18 Eylül 2021 - 11:11

Samsun'da bin 173 okulda yaklaşık 20 bine yakın öğretmenle birlikte yaklaşık 262 bin öğrenci yüz yüze eğitime başladı. Samsun'da okullarda başlatılan tadilat çalışması yetişmeyince öğrenciler bölgedeki diğer okullarda eğitim öğretim hayatına başladı. Pandemi sürecinde tedbirlerin en yüksek seviyede olması gerektiğine değinen birçok veli okullarda oluşan yoğunluk nedeniyle tepki göstererek çocuklarının risk altında olduğunu öne sürdü. Kovid-19 kapsamında bir buçuk yıldır kapalı olan okullarda bugüne kadar tadilat yapılmamasını eleştiren eğitimciler ve veliler, korona tehdidine karşı da kaygılı.

TOPALOĞLU: PLANLAMA YANLIŞ

Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu, konuyla ilgili Samsun Son Haber'e özel açıklama yaptı. Derslerin iki haftadır devam ettiğini ama verimli ve sağlıklı olmadığını söyleyen Topaloğlu, "Yaklaşık iki yıldır pandemi sebebiyle okullarda öğrenci yoktu. Eğer bir deprem güçlendirmesi yapılacaksa bu dönem çok iyi değerlendirilip 6 Eylül'de okullar yüz yüze eğitim öğretime başladığında hazır olurdu. Bir kere planlama gerçekten çok anlamsız. Şu anda 500 öğrencili bir meslek lisesini ve 950 öğrencili bir meslek lisesini aynı binaya taşırken koşulların, yeterliliğin, atölyelerin hesaplanması gerekirdi. Atölyelerin birçoğu kurulamamış durumda. Bu ikinci hafta yerleşilmiş değil evet dersler devam ediyor ama çok verimli ve sağlık olduğu söylenemez" dedi.

KURUOĞLU: 1 YIL SÜRECEK

Türk-Eğitim-Sen Samsun 1 Nolu Şube Başkanı Levent Kuruoğlu da konuyla ilgili açıklama yaptı. Kuruoğlu yaptığı açıklamada, "Samsun'da depreme dayanıklı olmayan okulların raporu verildi. Bu okullarında ihalesi gerçekleşti ve uzun süredir tadilattalar. Tadilat nedeniyle kapatılan okulların öğrencileri başka okullara sevk edildi. Öğrenciler ortalama bir yıl sonra kendi okullarına dönecek. Bu okulların ihalesi yeni yapılabildiği için çalışmalar devam ediyor. Bu durum Samsun'a özgü değil, Türkiye genelinde olan bir durum. Deprem güçlendirmesinin ardından okullar tekrar açılacak. Koronadan dolayı endişe yaratmış olabilir ama bu okullar tadilata alınmayıp deprem anında yıkılsaydı daha çarpıcı sonuçlar doğurabilirdi” dedi.

GÜNDÜZ: BÜYÜK BİR TEDBİRSİZLİK

Eğitim-İş Samsun Şube Başkanı Onur Gündüz, Samsun'da tadilat nedeniyle kapanan okulların öğrencilerinin, bölgedeki diğer okullarda eğitim görmesine ilişkin eleştiride bulundu. Onur Gündüz açıklamasında, “Samsun'da depreme dayanıklı olmayan okulların tadilatı yapılıyor. Tam okulların açıldığı zamanda böyle bir çalışma yapılması büyük bir tedbirsizlik. Bu tam bir plansızlık eseri, sınıf sayıları azalacağına daha da arttı. Samsun'da eğitim tamamen tedbirsiz bir şekilde ilerliyor. Yıkım ya da tadilat tabi ki yapılsın ama bunun zamanlamasını bari ayarlasaydılar. Okullar kapalıyken yapılsın güçlendirilsin. Öğrenciler bir yıl uzaktan eğitim gördü o süreçte bütün önlemler tamamlansaydı. Maalesef şu an veli, öğretmen ve öğrenciler büyük sıkıntıda bunun sebebi de milli eğitimin yanlış politikalarından dolayı oluyor'' açıklamasında bulundu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Havza Belediyesi’nden örnek sözleşme
Havza Belediyesi’nden örnek sözleşme
Başkan Demir’den yeni OSB müjdesi!
Başkan Demir’den yeni OSB müjdesi!