‘Öğretmenler çözüm bekliyor’
Reklam
  • Reklam

‘Öğretmenler çözüm bekliyor’

Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu, “Her 24 Kasım’da tekrarlanan hamasi nutukları duymak istemiyoruz. Sorunlarımıza çözüm bekliyoruz” dedi

25 Kasım 2021 - 01:21

KESK’e bağlı Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle açıklama yaptı. Eğitimdeki sorunlara ve öğretmenlerin problemlerine değinen Başkan Topaloğlu, “Her 24 Kasım’da öğretmenliğin kutsallığından, ‘onurlu bir meslek’ olduğundan söz edilerek bildik ezber cümlelerin kullanılması, bizleri ciddi anlamda rahatsız etmektedir. Yüz binlerce eğitim emekçisinin ekonomik, sosyal ve mesleki sorunlarını çözmek için yıllardır adım atmayanların, öğretmenlerin gerçek sorunlarını görmezden gelenlerin hamasi nutuklarını daha fazla dinlemek istemiyoruz” diye konuştu.

‘SAMİMİ BULMUYORUZ’

“Öğretmenlik mesleği güvenceli ve kadrolu yürütülmelidir” diyen Başkan Arzu Topaloğlu, “Oysaki ücretli ve sözleşmeli öğretmenlik, mülakat ve güvenlik soruşturmaları nedeniyle yaşanan sorunlar, ihtiyaç olduğu halde 700 bine yakın işsiz, ataması yapılmayan öğretmenlerin varlığı gibi temel konuların çözümü noktasında bugüne kadar hiçbir somut adım atılmamıştır. Vakit kaybetmeden sözleşmeli ve ücretli öğretmen çalıştırma rezaletine son verilmeli ihtiyaç kadar kadrolu atama yapılmalıdır. Öğretmenlerimizin çalışma şartları ve başta anasınıfı olmak üzere dinlenme koşullarının düzeltilmesi; başta 3600 ek gösterge olmak üzere özlük haklarının iyileştirilmesi; eğitime yeterince bütçe ayrılması; MEB’in kendisinin yapması gereken kamusal eğitim sorumluluğunu protokol yaparak tartışmalı bir takım vakıf ve derneklere ihale etmeye çalışması; ders kitaplarının demokratik laik ve evrensel bir içerik kazandırılması gibi temel sorunların çözümünde hızlı bir şekilde somut adım atılmalıdır. 24 Kasım Öğretmenler Günü ile sembolik değerini bulan ve öğretmeninin iradesini yok sayan, sesini duymayan, taleplerini görmezden gelenlerin yılda bir gün takvimde sırası geldiği için öğretmenler gününü kutlamasını samimi bulmuyoruz” şeklinde konuştu.

 

HABER MERKEZİ

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tıbbi alet sektörü zorda
Tıbbi alet sektörü zorda
Samsun’da koronada artış var
Samsun’da koronada artış var