• Reklam
Oh çok şükür vatan kurtuldu

Oh çok şükür vatan kurtuldu

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da milli mücadeleyi başlatmak için çıktığı Samsun’da, tüm tehlikelere rağmen Havza ve Amasya’ya Mors alfabesi ile gizli telgraf çektiği ve sonrasında, “Oh çok şükür vatan kurtuldu” dediği o sokağın günümüzdeki halini sizler için fotoğrafladık

11 Nisan 2019 - 09:37 - Güncelleme: 12 Nisan 2019 - 15:38

Samsun’un İlkadım ilçesi Kale Mahallesi’nde yer alan Telgrafhane Sokak, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli noktalarından biri olarak, halen günümüzde adını koruyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele’yi başlatmak
üzere 19 Mayıs 1919’da geldiği Samsun’da, tüm zorluklara rağmen çektiği telgraf ve o gece yaşanılanlar dün gibi hafızalardaki yerini koruyor.

İŞTE O GECE YAŞANAN OLAY
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere geldiği Samsun’da bugünkü Gazi Müzesi o günkü Mıntıka Palas’ta, bir süre çalıştıktan sonra, yağmurlu bir gecede Saathane Meydanı’nın arkasında yer alan Telgrafhane Sokak’ta bulunan Samsun Telgrafhanesi’ne gelir.
Atatürk, burada görevli Telgraf Memur Yardımcısı Ahmet Remzi Coşkuner’e “Derhal Havza ve Amasya işle görüşmem gerekiyor!” der. Görevli Coşkuner, Atatürk’e “Hava elektrikli. Telleri toprağa verdik.
Sizi görüştüremem” cevabını verir. Atatürk ise “Bu konu vatanın kurtuluşu ile ilgilidir. Muhakkak görüşeceğim. Bir elini makineye koy, diğerini ben tutacağım, yıldırım çarparsa seni de çarpar beni de! Ya ölürüz ya vatan kurtulur!” der ve önce Havza sonra da Amasya ile görüşür. Şifreli not yazıp ileten Atatürk, yapılan ikinci görüşmede ve gelen cevaplara sevinerek, elini sırtına koyar ve “Oh, çok şükür vatan kurtuldu!” deyip Telgrafhane’den ayrılır. Bugün, Mustafa Kemal Atatürk’ün telgraf çektiği bina Telgrafhane Sokak’ta günümüze ulaşamadı. Sokakta, toptancılar ağırlıklı olmak üzere birbirinden farklı işletmeler faaliyet gösteriyor.

 

Kaynak: Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MİNİK SAVAŞÇILAR
MİNİK SAVAŞÇILAR
Gözler Gaziantep’te
Gözler Gaziantep’te