OKE, SANTRALİ ‘AKLAMA’ FAALİYETİ YÜRÜTÜYOR
Reklam
  • Reklam

OKE, SANTRALİ ‘AKLAMA’ FAALİYETİ YÜRÜTÜYOR

TMMOB Samsun İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri İshak Memişoğlu, Çarşamba Ovası’nda kurulumu süren biyokütle enerji santrali ile ilgili yatırımcı şirketin yeşil enerji tanımını kullanarak, yatırımı aklama faaliyeti yürüttüğünü söyledi. Memişoğlu, santralin yaratacağı istihdamın abartıldığını, aksine bu yatırımın ovada tarımsal verimliliği düşüreceğini ve istihdamı azaltacağını söyledi

02 Haziran 2020 - 11:51

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Samsun İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri İshak Memişoğlu yaptığı açıklamayla, Samsun'un Çarşamba Ovası'nda kurulmak istenen Biyokütle Enerji Santrali'ne karşı çıkan kuruluşları birilerinin güdümünde gösterilmeye çalışılmasına sert tepki gösterdi. “Son günlerde biyokütle enerji için ‘yeşil enerji’ tanımı kullanılarak Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali için adeta aklama faaliyeti başlatıldığı görülmektedir” diyen İshak Memişoğlu, “Söz konusu santral yakıt temini bakımından kaynak sürdürülebilir olmakla birlikte, enerji elde etme aşamalarında sürdürülebilir denilen ve biyolojik olan atıkların yakılıyor olması, bu santralin bir nevi termik santral olduğu gerçeğini ortadan kaldırmaz. Yakma sonucu oluşacak gaz, toz ve kül atığının ovaya ve tarıma zarar vermeyeceğini iddia etmek açıkça bilimi inkardan başka bir şey değildir” diye konuştu.

‘HAKSIZLIK VE SAYGISIZLIKTIR’

İshak Memişoğlu, “Çarşamba Ovası’nın sahipleri öncelikli olarak ovada ikamet eden, tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan ve sayıları 30 bini bulan çiftçi ve onların aileleridir. Yatırımcı kuruluş ve onun yönlendirdiği apaçık belli olan birtakım basın yayın kuruluşları tarafından, yürütülen mücadelenin karalama, aldatma amaçlı, ‘kara propaganda’ gibi sözlerle nitelendirilmesi, doğal miras olan Çarşamba Ovası’nı savunan yöre halkına ve onların yanında yer alan demokratik kuruluşlara haksızlık ve saygısızlıktır. Meşru hak arama eylemlerinin ve kamuoyu yaratma çabalarının devlet ve millet düşmanlığı olarak nitelendirilmesi, devletin itibarını zedeleyecek bir fiil olarak basında paylaşılması eleştiri sınırını aşmakla kalmayıp, halkı bu haklı direnişin içinde bulunan taraflara karşı kin ve nefrete, düşmanlığa sevketmek fiilini kapsamakta, hakaret ve iftira içermekte olup, kabul edilemez” şeklinde konuştu.

‘İSTİHDAM SAĞLAMAYACAK, AZALTACAK’

Memişoğlu, son olarak ise “Ova halkı yaşam alanlarını koruma derdinde iken, söz konusu biyokütle enerji santrali yatırımı özel bir ticari şirketin yatırımıdır ve özünde oradaki kaynaklardan istifade edip kazanç elde etmenin peşindedir. Santral, Çarşamba’ya ve Samsun’a abartıldığı biçimde istihdam imkanı da sağlamayacaktır. Aksine tarımsal üretimin azalması nedeniyle ovadaki istihdamı azaltacaktır” dedi. İshak Memişoğlu, santralle ilgili mücadelelerini kararlıkla sürdüreceklerini ifade etti.

HABER MERKEZİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
‘Zorlu rakipler bizi bekliyor’
‘Zorlu rakipler bizi bekliyor’
‘Şampiyonluk forması duvara asılır’
‘Şampiyonluk forması duvara asılır’