Okul servisi tartışması yine başladı
Reklam
  • Reklam

Okul servisi tartışması yine başladı

Çocukları özel okula giden veliler, peşin ödedikleri servis ücretlerinin iade edilmesini isterken, servisçilerden bazıları ise boşta olan araçların filyasyon için değerlendirilebileceğini söylüyor

21 Kasım 2020 - 14:58 - Güncelleme: 21 Kasım 2020 - 15:05

 

Korona virüs vakalarının artmasıyla, bir dizi yeni karar alındı. Korona virüs tedbirleri kapsamında kademeli olarak açılan okulların durumuyla ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Okullar eğitime yıl sonuna kadar online olarak devam edecek" dedi. Kararın ardından servis ücretini peşin ödeyen veliler ise paralarının iade edilmesini, pandemi döneminde çalışamamaktan şikayet eden okul servisi sürücüleri de destek istiyor. Özellikle çocuklarını özel okullara yazdıran aileler, kayıt esansında servis ücretlerini peşin verdiklerini belirterek, mağdur olduklarını ifade ediyor.

 

PEK ÇOK VELİ, ÜCRET İADESİ ALAMIYOR

Çocuğu bir özel okulda 6’ncı sınıfa giden Özgür Özkan, "Özel okullar yeni kayıt dönemlerinde yüzde 15-20 zam yapmalarına rağmen, uzaktan eğitime, almadığımız hizmetler için talep ettiğimiz indirimi ne yazık ki yapmadılar. Bunun dışında sene başında kayıt yaptırırken yönetmeliğe aykırı biçimde yemek, servis, kitap gibi ücretleri zorunlu olarak sundular. Dönem ortasında bir iade yapılmadı, sene sonunda yapılıp yapılmayacağı da belli değil. Veliler de sürekli özel okulları finanse etmekten bıktı. Arkadaşlarımızın çoğu 3 binle 5 bin lira arası değişen rakamlar ödedi. Çoğu UKOME'nin belirlediği ücretin üzerinde rakamlar. Okul bir servis firmasıyla anlaşıyor ve bunlarla ilgili de pek çok veli iade alabilmiş değil. Velilerin hakem heyetine başvuruları devam ediyor." ifadelerini kullandı.

 

TOPLU ULAŞIM İÇİN KULLANILABİLİR

Servis şoförlüğü yapan Gülhan Sınar ise "Boşta olan araçlarımız mesela filyasyon ekiplerinde değerlendirilebilir. Servis araçlarımız boş, hani derler ya savaşta her silahı kullanmak gerekir. Bu bir savaşsa, bu savaşta bizim servis araçlarımız önemli bir rol oynayabilir. Hem servisçi esnafımızın buradan bir gelir elde etmesi sağlanır hem bu açık kapatılabilir. Toplu taşımada biliyorsunuz pik saatlerde yoğunluk oluyor. Toplu taşıma araçları yetişmiyor. Yine servis araçlarından bu noktada yararlanılabilir. Hem bizler para kazanırız hem de vatandaşımıza hizmet ederiz diye düşünüyoruz." diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bebeğiniz kendisini güvende hissetmeli
Bebeğiniz kendisini güvende hissetmeli
Forma yine Nadir’in
Forma yine Nadir’in