OMÜ BÜYÜK SIÇRAMA YAPACAK 
Reklam
  • Reklam

OMÜ BÜYÜK SIÇRAMA YAPACAK 

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, geleceğin OMÜ için iyi ve motive edici gelişmelere gebe olduğunu savunarak, “Yeter ki sahip olduğumuz bu pozitif iklimi devam ettirelim. Yakaladığımız bu ritmi sürdürebilirsek büyük bir sıçrama yapacağımıza inanıyorum” dedi.

31 Ocak 2020 - 11:12

Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda organize edilen 2019 Yılı Akademik Genel Kurul Değerlendirme Toplantısı’nda; Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Birol Elevli, bölüm başkanları, öğretim üyeleri ve görevlileri ile araştırma görevlileri hazır bulundu. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerin manevi huzurunda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından başlayan toplantıda Dekan Prof. Dr. Birol Elevli, yaptığı bilgilendirici sunumda 1992 yılında kurulan Mühendislik Fakültesi’nin şu an itibarıyla 10 bölüm, 35 anabilim dalı, 100 öğretim üyesi ve 66 araştırma görevlisiyle eğitim-öğretim faaliyetlerine devam ettiğini söyledi.

4 BÖLÜM DAHA MÜDEK'E BAŞVURACAK

Mühendislik Fakültesi’nin 2017’de Kalite Yönetim Belgesi’ni aldığını hatırlatan Dekan Elevli, bölümlerde eğitim planlarının güncellendiğini ve sanayi uygulaması programlarıyla da öğrencilerin sanayide aktif olarak yer aldığını kaydetti. Prof. Dr. Elevli, Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK) kapsamında Harita Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği Bölümlerinin iki yıllık akredite olduğunu, Çevre Mühendisliği, Makine Mühendisliği ile Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümlerinin de geçen yıl başvuruda bulunduğu ve izlenmeye alındığını belirterek, 2020 yılında İnşaat Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği ile Bilgisayar Mühendisliği Bölümlerinin de MÜDEK’e başvuracağını sözlerine ekledi.

ÖZ ELEŞTİRİ YAPALIM

Sonrasında söz alan Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ise fakültelerin akademik genel kurul değerlendirme toplantılarını çok önemsediklerini, bu toplantılarda üniversitenin ve fakültelerin gidişatına ilişkin değerlendirme yapabilme fırsatı bulduklarını ifade ederek, “Bu toplantılar vesilesiyle üniversite olarak yolumuza daha sağlıklı bir şekilde devam etmenin muhakemesini yapıyoruz ve hepimizin amacı belli, mevcut durumun konuşulup analiz edilmesinde yarar var. Bu anlamda bizler neler yapıyoruz? Öz eleştirimizi yapalım ki daha gerçekçi bir zeminde ilerleme şansımız olsun. Bütün bunları açık bir şekilde paylaşmalıyız zira varoluşumuzun anlam kazanması buna bağlı” diye konuştu.

ÇOK İYİ PROJELER BEKLİYORUZ

Mühendislik Fakültesi’nin önemine değinen Rektör Bilgiç, devamında “Bütün birimlerimize değer verdiğimiz gibi Mühendislik Fakültemizi de önemsiyoruz. Bilim ve teknolojinin bir arada zemin bulduğu, bu kadar iyi beynin buluştuğu ve birlikte çok iyi şeylerin yapılma ihtimalinin bulunduğu bu Fakültemizin şehrimize, bölgemize ve ülkemize yararı olacak çok iyi projelerin ve çalışmaların içerisinde olmasını özellikle bekliyoruz. Fakültemizin bu anlamda öncü olması gerektiğini düşünüyorum. Örneğin, Samsun Teknopark çok iyi yapılandı ve nihayetinde çok iyi mesafe aldı. Bu anlamda da Mühendislik Fakültemizin de buna paralel bir atılım göstermesini arzuluyoruz” sözlerine yer verdi.

ÖNCELİKLİ 7 ALAN BELİRLENDİ

OMÜ’nün, 45 yıllık bir maziye sahip bir üniversite olarak gelişim ve ilerleme adına hiçbir mazeretinin olamayacağına işaret eden Rektör Bilgiç, değerlendirmesini şöyle sürdürdü: “Elimizdeki bütçe imkânlarını yerinde ve isabetli kullanarak, doğru tespitlerle önceliklerimizi belirleyerek ve zorlukları mümkün olduğunca hissetmeden yolumuza devam etme gayretindeyiz. Bu bağlamda dış kaynaklı proje üretilmesi hakikaten çok değerli zira bu projeler bazı prosedürlere rağmen araştırmacı akademisyenimizi özgürleştiriyor. Kaldı ki dünyanın en iyi üniversiteleri de bu türdeki araştırma geliştirme (AR-GE) bütçeleriyle öne çıkıyorlar. O nedenle yapılan çalışmaların bir değer üretmesi ve katkı sunması gerekiyor. Bizler de OMÜ olarak mevcut bütçemizin verimli kullanılması için ‘iklim değişikliği ve etkileri’, ‘enerji üretimi’, ‘akıllı sistemler’, ‘sağlık alanında yenilikçi cihaz ve malzeme modellerinin geliştirilmesi’, ‘atık yönetimi’, ‘nörobilimler’ ve ‘endüstriyel tasarım’ olmak üzere 7 öncelikli alan belirledik.”

HABER MERKEZİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dağlı’dan 20 Ocak mesajı
Dağlı’dan 20 Ocak mesajı
Terme’de kar mesaisi sürüyor
Terme’de kar mesaisi sürüyor