OMÜ’den korona için videolar
Reklam
  • Reklam

OMÜ’den korona için videolar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) halk sağlığını ilgilendiren çalışmalarını arttırdı. OMÜ, kovid-19 mücadelesiyle halkın doğru bilgiye ulaşabilmesi için bilgilendirici videolar hazırladı

25 Kasım 2020 - 11:18

OMÜ Tıp Fakültesi, kovid-19 pandemisinde merak edilen soruları cevapladı. ‘Kovid-19 (SARS-CoV-2) Pandemisinde Merak Edilen Sorular’ genel başlığı altında hazırlanan videolar yeni ‘Korona virüs hastalığı nedir, nasıl bulaşır, belirtileri nelerdir, kimler daha çok etkilenir, nasıl korunur, tedavisi ve aşısı nelerdir’ gibi sorulara cevap veriyor. Ayrıca çocuklar ve bebeklerde merak edilen soruları ise ‘bebeklerde emzirme, çocuklarda görülen belirtiler, enfeksiyon ve bulaşma riski, maske kullanımı, nasıl seyreder ve aşılama’ gibi başlıklar altında cevaplıyor.

HALK BİLİNÇLENDİRİLİYOR

Ondokuz Mayıs Üniversitesi, kovid-19 ile mücadele kapsamında halkın merak ettiği, herkes tarafından konuşulan ama doğruluğu kesin olmayan bilgilerin paylaşımı noktasında halkı bilinçlendirmek amaçlı yaptıkları projeye değinen OMÜ Tıp Fakültesi Başhekim Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yasin Selçuk, “OMÜ, Tıp Fakültesinin pandemi mücadelesinde etkin rol alan, alanında uzman öğretim üyelerimiz tarafından ‘Kovid-19 (SARS-CoV-2) Pandemisinde Merak Edilen Sorular’ temasıyla hazırlanan kısa videolar, Sağlık Bakanlığımız ve Dünya Sağlık Örgütünün yayımladığı güncel kılavuzların sunduğu kanıtlar temel alınarak cevaplanmaya çalışıldı. Bu projede, ülkemizin göstermiş olduğu üstün mücadeleye bir şekilde destek olmak, pandeminin halkımızın zihinlerinde yol açtığı bir takım belirsizlikleri gidermek ve buna bağlı ortaya çıkabilecek sosyal kaygıyı yönetilebilir kılmak üzerine odaklanılmıştır” ifadelerini kullandı.

YANLIŞ BİLGİLER DÜZELTİLİYOR
Medyada var olan yanlış¸ bilgilerin düzeltilmesi noktasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi olarak birçok çalışma yürütüldüğünü ve bu noktada Sağlık Bakanlığı'nın üzerinden yük almayı hedeflediklerini dile getiren Başhekim Yardımcısı Mustafa Yasin Selçuk, “OMÜ olarak içinden geçtiğimiz bu tarihi günlerde her zaman olduğu gibi devletimizin ve tüm kurumlarının yanında aynı hedefe tüm enerjimizle bir eşgüdüm içerisinde ulaşmayı amaçladık. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığımızın da direktifleri doğrultusunda pandemi mücadelemizi bir milli seferberlik bilinci ile layıkıyla yerine getirmek için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

VİRÜS İLE İLGİLİ AKADEMİK ÇALIŞMA
OMÜ Tıp Fakültesi'nin genel yapısı ve kovid-19 sürecinde yapılan akademik çalışmalarla ilgili bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yasin Selçuk, “OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi 300’ün üzerinde öğretim üyesi kadrosu ile bölgenin en kapsamlı araştırma hastanelerinden biri. Bu süreçte tam kapasiteyle hizmet vermeye çalışan OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi, korona virüs sürecinde de elinden gelen tüm olanakları sonuna kadar kullanılıyor. Tıp Fakültesi olarak sağlık hizmetinin yanında eğitim faaliyetlerini de pandeminin getirdiği tüm kısıtlılıklara rağmen mümkün olduğunca en iyi şekilde devam ettirilmeye çalışılıyor. Bu iki kutsal görevin yanında öğretim üyelerimiz özellikle yeni tip korona virüs hastalığı ile ilgili akademik faaliyetlere de devam ediyorlar. Bu konuda bir akademik faaliyet sürdürmek için Sağlık Bakanlığımızdan gerekli izinleri aldıktan sonra akademisyenlerimize planladıkları çalışmalarda üniversitemiz her türlü desteği sunmaya gayret ediyor. Rektörlüğümüzün de desteğiyle öğretim üyelerimize kolaylaştırıcı ve teşvik edici bir noktada durmaya özen gösteriyoruz” diyerek sözlerini noktaladı. HABER MERKEZİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Atakum Belediyesi’nden kesintisiz karla mücadele
Atakum Belediyesi’nden kesintisiz karla mücadele
Anıt yarın açılacak
Anıt yarın açılacak