OMÜ, KARADENİZ’İN SAĞLIĞINI SIRTLIYOR
Reklam
  • Reklam

OMÜ, KARADENİZ'İN SAĞLIĞINI SIRTLIYOR

Samsun, Türkiye’de kamu ve özel hastane varlığı ile öne çıkıyor. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi ise Karadeniz Bölgesi'nin en iyi sağlık, uygulama ve araştırma hastanesi olma özelliği ile varlık gösteriyor

25 Eylül 2019 - 11:20 - Güncelleme: 25 Eylül 2019 - 11:43

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre: Samsun, kamu hastane oranı yüzde 76 olan Türkiye’de ve yüzde 82 olan Karadeniz’de yüzde 86 oranı ile dikkati çekiyor. Özel hastane oranı bakımından Türkiye’de yüzde 4 rakamı düşüklüğü ile seyreden Karadeniz’de, Samsun ise 14 oranıyla yer alıyor.

 

KAÇ HASTANE VAR KAÇ KİŞİ ÇALIŞIYOR?

Samsun, kamu hastanelerinin yatak sayılarına bakıldığında hem Türkiye ve hem de bölge genelinde yüksek orana sahipliği ile varlık gösteriyor. Samsun’da, Sağlık Bakanlığı’na bağlı faaliyet gösteren 11 adet devlet hastanesi, 1 adet eğitim ve araştırma hastanesi, 4 adet dal hastanesi, 1 adet ağız ve diş sağlığı merkezi, 25 adet sağlık ocağı ve 11 adet sağlık evi bulunuyor. Verilere göre: bu merkezlerde 6 bin 121 sağlık çalışanı bulunuyor. Kentte ayrıca 6 adet de özel hastane bulunuyor.

 

OMÜ’NÜN KARADENİZ VE ÜLKEDE FARKI VAR

Diğer yandan Samsun’da, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ), tıp alanında Karadeniz bölgesinin en iyi sağlık, uygulama ve araştırma hastanesine sahip durumda. Sağlık alanında ülke çapında ilk 7 üniversiteden birisi durumundaki Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi'nde 2008 yılının mayıs ayında açılan Çocuk Hastanesi ise Türkiye'de Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nden sonra büyüklük bakımından 2’nci sırada yer alıyor.

 

Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kazanmaya devam
Kazanmaya devam
BARIŞ BAŞDAŞ BOMBASI
BARIŞ BAŞDAŞ BOMBASI