OMÜ’YE SAMSUN ÜNİVERSİTESİ ŞOKU
Reklam
  • Reklam

OMÜ'YE SAMSUN ÜNİVERSİTESİ ŞOKU

Samsun’un ikinci devlet üniversitesi olan Samsun Üniversitesi’ne, OMÜ’nün marka fakültelerinden iki fakülte ve bir yüksekokul devredildi. Buna göre Ballıca’daki kampüs OMÜ’den alındı, Samsun Üniversitesi’ne devredildi

17 Mayıs 2018 - 11:13 - Güncelleme: 17 Mayıs 2018 - 11:16

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla kurulan Samsun Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin prestij iki fakültesini de bünyesine katıyor. TBMM'de son dakikada AK Parti milletvekilleri tarafından verilen önergeyle, OMÜ'nün Ballıca kampüsündeki tüm fakülteler Samsun Üniversitesi'ne bağlandı. Böylece daha önce Canik'te konuşlanması beklenen Samsun Üniversitesi'nin ana kampüsü 19 Mayıs ilçesindeki Ballıca Kampüsü olarak belirlendi.

 

AK PARTİLİ VEKİLLER ÖNERGE VERDİ

TBMM'de yeni üniversitelerin kurulmasına ilişkin tasarının görüşmeleri sırasında AK Parti Milletvekilleri Akif Çağatay Kılıç, Fuat Köktaş, Hasan Basri Kurt ve Orhan Kırcalı tarafından verilen son dakika önergesiyle, Samsun Üniversitesi'ne OMÜ'nün son yıllarda adından söz ettiren iki fakültesi ve bir meslek yüksekokulu da bağlandı. Buna göre Ballıca Kampüsü'ndeki tüm fakülteler tamamen Samsun Üniversitesi'ne devredildi.

 

İKİ FAKÜLTE BİRDEN DEVREDİLDİ

Samsun Üniversitesi mecliste yasalaşan kanunla daha önce OMÜ bünyesinde bulunan Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi ile Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi'nin yanı sıra yine Ondokuz Mayıs Üniversitesi'ne bağlı bulunan Sivil Havacılık Yüksek Okulu da Samsun Üniversitesi’ne bağlandı.

 

OMÜ YÖNETİMİNE BİLGİ VERİLMEDİ İDDİASI

OMÜ yönetiminin söz konusu değişiklikten karar meclisten çıktıktan sonra haberdar olduğu öğrenilirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Samsun ziyaretinde sözünü verdiği 2’nci devlet üniversitesi olan Samsun Üniversitesi'nde ayrıca Mühendislik Fakültesi, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi yer alacak. Samsun Üniversitesi bünyesinde ayrıca Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne bağlı iken değiştirerek rektörlüğe bağlanan Sivil Havacılık Yüksekokulu ile Kavak Meslek Yüksekokulları ile yeni kurulacak Lisansüstü Eğitim Enstitüsünden oluşacak.

Kaynak: Gülsüm ATİK

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İYİ Parti’den üye çalışması mesajı
İYİ Parti’den üye çalışması mesajı
Otomobil alacaklar dikkat!
Otomobil alacaklar dikkat!