Ovalarımız betonlaşıyor
Reklam
  • Reklam

Ovalarımız betonlaşıyor

Çarşamba Ovası’nda amaç dışı kullanım talepleriyle tarım dışına çıkıldığını söyleyen Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Samsun Şube Başkanı Hasan Çobancı, “Tarım arazilerini koruyamadık” dedi

23 Şubat 2021 - 11:22

 

Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu’nun işlevselliğini yitirdiğini kaydeden TMMOB’a bağlı Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Samsun Şube Başkanı Hasan Çobancı, Türkiye’deki tarım arazilerinin hızla betonlaştığını söyledi. Samsun’dan örnek veren Başkan Çobancı, biyokütle enerji santralinin de kurulduğu Çarşamba Ovası’nı işaret etti.

‘AMAÇ DIŞI KULLANIMA AÇILDI’ 

ZMO Başkanı Hasan Çobancı, “Yasanın çıktığı ve İl Toprak Koruma Kurulunun kurulduğu 2005 yılından 2019 yılına kadar geçen 15 yıllık süreçte Samsun’daki tarım arazilerini bu şekilde kullanmak üzere 685 başvuru olmuş ve Toprak Koruma Kurulu talep edilen toplam 87 bin 342 dekar arazinin yüzde 60’ına yakın bir kısmı (50 bin 790 dekar) izin vermiştir. Amaç dışı kullanıma izin verilen arazilerin yaklaşık yüzde 15’i sulu mutlak tarım, sulu marjinal tarım ve sulu özel ürün arazisidir. 2005 yılında kabul edilen ‘Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Yasası’ndan 2005-2019 dönemini kapsayan 15 yıllık süreçte; ne ülke genelinde, ne de Samsun özelinde beklenilen fayda ne yazık ki sağlanamamış ve tarım arazileri, başta sanayi, kentleşme, turizm ve diğer sektörlerin talepleri doğrultusunda amaç dışı kullanıma açılmış ve üretim dışına çıkmaya devam etmiştir. Artan nüfus dikkate alındığında ve 1 santimetre toprağın 150 ile 350 yıl arasında oluştuğu bilim çevrelerince kabul edildiğine göre, elimizdeki, mevcut toprak kaynağını çok iyi korumamız gerektiği gerçeğini kabullenmek zorundayız” diye konuştu.

‘İKİ DEFA DÜŞÜNÜLMELİDİR’

Başkan Çobancı, “Tarım arazilerinin yüzde 70’i ova topraklarından oluşan Samsun’da, özellikle alüvyonal toprak yapısının yer aldığı Kızılırmak ve Yeşilırmak deltalarının oluşturduğu Bafra ve Çarşamba ovalarında amaç dışı arazi kullanım talepleri Samsun İl Toprak Koruma Kurulu tarafından iki defa düşünülerek karara bağlanmalıdır. Erozyon ve yanlış toprak kullanımı yüzünden özellikle Çarşamba Ovası bir orman görünümü almışken bir de amaç dışı kullanım talepleri Türkiye’de sayıları çok az olan bu ovaların hızlı bir şekilde tarım dışına çıkmasına neden olmaktadır” şeklinde konuştu. 

‘TARIM TOPRAKLARI KORUNMALI’

“Toprak, hava ve su, sahip çıkacağımız, sürdürülebilir bir tarım ve yaşanabilir bir çevre, önceliğimiz olmalıdır” diyen Başkan Çobancı, şöyle devam etti: “5403 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Yasası’nın tarımsal potansiyeli yüksek büyük ovaların belirlenmesi ve korunmasını düzenleyen 14. maddesi gereğince, Bakanlar Kurulu tarafından Çarşamba, Bafra ve Vezirköprü ovaları tarımsal potansiyeli yüksek ova kapsamına alınmıştır. Böylece bu ovalarla ilgili gelebilecek tarım dışı amaçlarla arazi kullanımı teklifleri İl Toprak Koruma Kurulu tarafından daha dikkatli incelenmeli gerekirse yerinde etüt edilmelidir. Tarım dışı amaçlı izin verme sürecinde, alternatif alan arama konusunda gerekli özen gösterilmeli, temel yaklaşım tarım topraklarının korunması olmalıdır. Bu ovaların korunması İl Toprak Koruma Kurulu’nun öncelikli görevi olmalıdır.” Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Geleneksel tedavi ile şifa datıyor
Geleneksel tedavi ile şifa datıyor
Hava topu vermedi
Hava topu vermedi