Ovayı sanayi alanı yapmak istiyorlar
Reklam
  • Reklam

Ovayı sanayi alanı yapmak istiyorlar

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, santral yapılmak istenen alanın sanayi alanı olarak genişletilmek istendiğini ileri sürdü

21 Kasım 2019 - 11:24

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, TBMM'de yaptığı konuşmada Çarşamba Ovası'na kurulacak olan santralle ilgili tepkileri dile getirdi. Bedri Yaşar,  “Ben, başta Samsun milletvekillerimiz olmak üzere, milletvekillerimizin buna karşı çıkacaklarına, burada santral yapılmasına Çarşamba halkıyla beraber müsaade etmeyeceklerine inanıyorum” dedi. Yaşar, konuşmasında şunları söyledi: "Samsun Çarşamba ilçemizde yapılması planlanan biyokütle enerji santraline dikkat çekmek istiyorum. Çarşamba Ovası, Türkiye'nin en büyük 10'uncu ovasıdır. Depolama alanı için alınan ruhsatla kaçak santralin yapılmasına başlanmıştır. Buna izin veren Çarşamba Belediyesi suç işlemiştir. Terme ve Ayvacık Ziraat Odası Başkanları da bu konuda suç duyurusunda bulunmuştur. Ben şimdi size bu kürsüden Çarşamba Ovası'nın resmini gösteriyorum; bakın, burası Çarşamba Ovası. Yeşilden başka bir şey görüyor musunuz? Yok. Peki, santral nereye yapılıyor? Tam bunun ortasına. Şimdi, buraya "Tarım alanının dışındadır." diyebilmek için insanın aklından problemi olması lazım. Burada Samsun milletvekillerimiz de var.  Resim bu. Türkiye'nin en büyük 10 ovasından biri, her taraf yemyeşil; biz tam ovanın ortasına santral yapıyoruz. Peki, bu santralin ovanın ortasına yapılmasının sebebi ne? Bunun altında maden mi var? Yani bu alanın altından çıkan bir madenle mi bu tesis çalışıyor? Kesinlikle hayır."

KONUT BİLE YAPILAMAZ

Yaşar, ovanın sanayi alanına dönüştürülmek istendiğini de ileri sürerek, "Biyokütle tesisleri bitkisel atıklarla çalışan bir tesis. Yani tarımsal alanların yerine, bunu Samsun’da tarıma everişli olmayan bir sürü yer var. Daha kıraç arazilere yapmak mümkündür. Burada sadece taşıma maliyeti ortaya çıkar. Zaten burada tapılacak santral de taşımayla üretilecek. Elde edilecek malzemelerden enerji üretecektir.  Her hangi bir yere de kurulabilir. Kaldı ki biz burada da endişe duyuyoruz. İşitiyoruz ki burası sanayi alanı olarak da genişletilmek isteniyor. Bu da doğru değildir.  Ben şahsen şunu ifade ediyorum. Tarımsal alanların üzerine, bırakın enerji santralleri yapmayı, bırakın sanayi tesislerini yapmayı konut bile yapmaya burada hiç kimsenin hakkı yoktur. Bu alanlara konut bile yapılamaz" diye konuştu.

HABER MERKEZİ

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EGE TÜRKİYE ŞAMPİYONU
EGE TÜRKİYE ŞAMPİYONU
DEAŞ operasyonunda Irak uyruklu 5 şüpheli yakalandı
DEAŞ operasyonunda Irak uyruklu 5 şüpheli yakalandı