Reklam
  • Reklam
PARKTEK’İN AVUKATI SAMSUNLULARI UYARDI: ‘İtiraz borçtan...
Reklam

PARKTEK'İN AVUKATI SAMSUNLULARI UYARDI: ‘İtiraz borçtan kurtarmaz’

Parktek Otopark İşletmeciliği Av. Merve Kaplan, otopark borçlarını ödemedikleri için haklarında icra takibi açılan vatandaşların yaptıkları itirazların borcu, iki katına çıkaracağı uyarısında bulundu

27 Mart 2018 - 09:20

Parktek Otopark İşletmeciliği Av. Merve Kaplan, otopark borçlarını ödemedikleri için haklarında icra takibi açılan vatandaşların yaptıkları itirazların borcu, iki katına çıkaracağı uyarısında bulundu

Parktek Otopark İşletmeciliği Avukatı Merve Kaplan, adına icra takibi açılan borçlu vatandaşların, yaptıkları itirazlarla bu borçlardan kurduklarını sandıklarını belirterek, "İtiraz borçtan kurtarmaz" dedi.

İKİ KATINI ÖDEMEK  ZORUNDA KALIRLAR

Avukat Merve Kaplan yaptığı açıklamada, borçlu bazı vatandaşların halk arasında yayılan kulaktan dolma bilgilerle ya da bazı avukatların yanlış yönlendirmesiyle itiraz ederek borçtan kurtulduklarını sandıklarını söyledi. Kaplan, "Ancak önemle belirtmek isteriz ki, itiraz eden borçlulara itirazın iptali davaları açılmıştır ve açılmaya devam etmektedir. Davalar neticesinde borçlu vatandaşlarımız yargılama masrafları, avukatlık ücreti ve yüzde 20 icra inkar tazminatı da eklenerek en az borçlarının iki katını ödemek durumunda kalacaklardır" dedi.

BİRÇOK DAVAYI KAZANDIK

Borçlular tarafından şirket aleyhine açılan davalarda mahkemelerin, şirketin yasal mevzuat hükümlerine uygun olarak faaliyet yürüttüğü gerekçesiyle davanın reddine karar verdiğini ve bu durumdaki vatandaşların borçlarının iki katını ödemek zorunda kaldıklarını ifade eden Kaplan, "Yine en son aleyhimize açılan davada Samsun 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 2017/334 E. Sayılı dosyasında mahkeme tarafından ‘kamuya tahsisli alana birden çok aracını park etmek suretiyle diğer o alanlardan yararlanmak hakkı olanların bu hakkına tecavüz ettiğinin bir gerçek olduğu, bu aşırı yararlanmanın bir maliyetinin olması bunun da kamu vasıtasıyla oradan yararlanma hakkı kısıtlananlara başka türlü bir hizmet olarak yararlandırılmasının başka bir yönteminin de bulunmadığı düşüncesiyle sonuç olarak kamu hizmetine tahsis amacıyla alınan ücretin yerinde olduğu, bunun hak, adalet ve nesafet kurallarına daha uygun olacağı anlaşıldığından davanın reddi…’ şeklinde hüküm kurulmuştur" diye konuştu.

PARKOMAT UYGULAMASI YASAL

Parkomat uygulamasının yasal olduğu konusunda Danıştay'ın oybirliği ile noktayı koyduğunu dile getiren Merve Kaplan, "Danıştay 8. Dairesi’nin 2015/3515 E.-2015/9956 K. Sayılı kararı ile karşı oy bulunmaksızın oy birliği ile uygulamanın yasallığı konusunda son kararı vermiştir. Danıştay kararında özetle; Cadde ve yol üzerinde belirlenen park yerleri niteliği itibari ile imar planında öngörülen otopark alanlarından farklı bir niteliğe ve hizmete haiz olduğu, uyuşmazlığa konu edilen yönetmelik ise, özellikle ticari alanların bulunduğu yerlerdeki trafik durumu da dikkate alınarak belirli saatler arasında araçların park etmesine izin verilen park yerlerini düzenlediğini izah ederek uygulamanın gerekliliğini ve İmar Kanunu’ndaki otopark alanları ile karıştırılmaması gerektiğini açıkça ortaya koymuştur" uyarısı yaptı.

YASAL TAKİBE DÜŞMEYİN

Sürekli olarak haftada yüzlerce borçlu hakkında icra takibi başlatıldığını da ifade eden Kaplan, “İcra takibiyle otopark borcuna avukatlık ücreti ve dosya masrafları eklenmektedir. Ödeme olmadığı takdirde borçluların hesaplarına bloke konulmakta, adreslerine hacze gidilmekte, araçlarına haciz ve yakalama koyularak araçları çekilmektedir. Borca itiraz etmek ise çözüm olmayıp aksine borçluları ekstra külfete sokmaktadır. Şirket avukatı olarak vatandaşlarımıza tavsiyem yasal takibe düşmeden borçlarını ödemeleridir. Yine itiraz eden borçlularımızın Mahkemelik olmadan borçlarını ödemeleri onları iki kat fazla ödeme yapmaktan kurtaracaktır. Borçlu vatandaşlarımız yanlış yönlendirmelere kanmamalıdır. Borçlarını ödemeleridir” dedi.

HABER MERKEZİ

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Bir kişiyi bıçakla yaralayan gence tutuklama
Bir kişiyi bıçakla yaralayan gence tutuklama
Dere içerisinde ölü bulundu
Dere içerisinde ölü bulundu