Plazma tedavisi ile koronayı yendi
Reklam
  • Reklam

Plazma tedavisi ile koronayı yendi

Samsun'da yeni tip korona virüs tanısıyla 54 gün yoğun bakımda tedavi gören 76 yaşındaki Huriye Kara, immün plazma tedavisi ile sağlığına kavuştu

21 Mayıs 2020 - 15:16

İlkadım ilçesinde ikamet eden Kara, karın ağrısı, ishal ve bulantı şikayetleriyle Samsun Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki Gazi Devlet Hastanesi’ne başvurdu ve kendisine korona virüs tanısı konuldu. Hastanede görevli uzman doktor Nazan Köylü İlkaya, Kara'ya korona virüs teşhisi konulunca Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği antiviral ilaçlarla tedavisine başlandığını söyledi.

BİR AY UYUTULDU

Hastanın solunumu azaldığı için yoğun bakıma alındığını belirten İlkaya, "Kendi başına aldığı oksijen yetmemeye başlayınca hastamızı solumun cihazına bağladık. Bir ay hastamız uyutularak takip edildi. İlaç tedavilerine yanıt alamadığımız için immün plazma tedavisi uygulama kararı aldık" dedi. İmmün plazma tedavisinden 10 gün sonra hastada iyileşme görüldüğüne işaret eden İlkaya, Kara'nın uyandırılarak tedavisine devam edildiğini anlattı. Hastane Başhekimi Emine Sehmen de immün plazma tedavisinin önemine işaret ederek, korona virüs hastalığını atlatan kişilerden başka hastalara umut olmaları için plazma bağışında bulunmalarını istedi.

GAZİ’DE YOĞUN BAKIM HASTASI KALMADI

Gazi Devlet Hastanesi yoğun bakımında korona virüs testi pozitif çıkan hasta kalmadığını vurgulayan Sehmen, şunları kaydetti: "Son 3 ay boyunca Kovid-19'lu hastalarımızı yoğun bakım ve servislerde takip ettik. Bugün Kovid-19'u pozitif olan son hastamızı da yoğun bakımdan aldık. 54 gündür yoğun bakımda takip ettiğimiz hastamız entübe şekilde 3 hafta kaldı. Bu hastamızda immün plazma can kurtardı. Sağlık çalışanları olarak çok kötü günlerden geçen bir hastamızı sağlığına kavuşturmak o kadar güzel bir mutluluk ki, anlatılamaz." 

Huriye Kara da sağlık çalışanlarına teşekkür ederek, "Önce Allah'ıma şükrediyorum, sonra bana burada çok iyi bakan doktorlarımıza dua ediyorum" ifadesini kullandı. AA

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İlyas’a doğum günü sürprizi
İlyas’a doğum günü sürprizi
Gelecek Partisi’nde 7 ilçe tamam
Gelecek Partisi’nde 7 ilçe tamam