Projeye sıcak bakmıyoruz
Reklam
  • Reklam

Projeye sıcak bakmıyoruz

Hazine Bakanlığı'nın vatandaşın yastık altında tuttuğunu tahmin ettiği 5 bin ton altının ekonomiye kazandırmak için başlatılan ‘81 İlden 1000 Yetkili Kuyumcu’ projesine Samsunlu kuyumcuların ilgi göstermediği ortaya çıktı

16 Eylül 2020 - 08:13

81 ilden 1000 yetkili kuyumcu kamu bankaları adına isteyen vatandaşın yastık altındaki altınlarını toplayacak. İstanbul Altın Rafinerisi yetkilileri, vatandaşın yastık altında tuttuğu altını finansal sisteme kazandırmak için yeni bir sistem hazırladıklarını, kuyumcuların aracı olacağı sistemde kamu bankalarında hesapların açılacağını, vatandaşın nakit yerine fiziki altın çekme hakkı olacağını açıkladı. Yetkililere göre Türkiye'de yastık altı altın miktarı yaklaşık 5 bin ton (yaklaşık 330 milyar dolar) seviyesinde bulunuyor. TL'deki değer kaybı, vatandaşın altına yönelişini artırıyor.

 KUYUMCULAR İLGİ GÖSTERMEDİ
Söz konusu projeye Samsunlu kuyumcuların ilgi göstermediğini söyleyen Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, "Daha önce İstanbul Altın Rafinerisi bizzat personel tutarak vatandaşın altınlarının kamu bankalarına yatırılmasını sağlıyordu. Altınlarını bankaya yatıran vatandaşlar yatırdıkları altınları daha sonra altın olarak değil TL olarak geri alabiliyordu. Yeni düzenleme ile vatandaş yatırdığı altınları ister TL, isterse altın olarak çekme imkanı sağlanmıştır" dedi.

 İŞİN RİSKİ VAR
Eski sistemde bu işlemi İstanbul Altın Rafinerisi çalıştırdığı personel üzerinden yürüttüğünü kaydeden Özman, "Bu durumun masraflı olması nedeniyle yeni projede kuyumcular kullanılmak istenmekte. Projeye dahil olacak kuyumculardan teminat olarak bir kilo altın istenmekte. 1000 kuyumcudan toplamda 1 ton altın teminatı alınmak istenmekte. Hiçbir kuyumcu elindeki bir kilo altını vermeye yanaşmıyor. Ayrıca hasarlı ve sahte altın alınması durumunda bunun zararını kuyumcu çekecek. Yapılan işin riskine karşılık kuyumculara teklif edilen komisyonda oldukça düşük olduğu görülmekte. Samsun'da odamıza ulaşan bilgilere göre şuana kadar hiçbir kuyumcu proje içerisinde yer almamıştır. Samsunlu kuyumcular projeye sıcak bakmıyor" şeklinde konuştu.

Kaynak: samsunetikhaber

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Anne ve oğlu ağır yaralı
Anne ve oğlu ağır yaralı
Samanlık ve iki mağaza kül oldu
Samanlık ve iki mağaza kül oldu