PÜİS BAŞKANI GÜLER, AKARYAKIT SEKTÖRÜNÜN İSYANINI DİLE...
Reklam
  • Reklam

PÜİS BAŞKANI GÜLER, AKARYAKIT SEKTÖRÜNÜN İSYANINI DİLE GETİRDİ

EPDK akaryakıta 17 ila 25 kuruş arasında indirime gidileceğini duyururken, Petrol Ürünleri İşverenleri Sendikası (PÜİS) Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, sektörün yükünün akaryakıt sektörünün üzerine yüklendiğini söyledi. “Akaryakıt şirketlerinin bir eli yağda, diğer eli balda değil” diyen Başkan Güler, acilen merdiven altı üretime müdahale edilmesi gerektiğini kaydetti

04 Haziran 2020 - 10:34

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, akaryakıt dağıtım şirketleri ile görüştüklerini ve yurt genelinde akaryakıt fiyatlarında 17 ile 25 kuruş arasında indirim olacağını duyurdu. EPDK Başkanı Yılmaz yaptığı yazılı açıklamada, "Akaryakıt dağıtım şirketleri ile görüştük, gereken adımı atacaklar. Bu geceden itibaren yurt genelinde akaryakıt fiyatlarında 17 ile 25 kuruş arasında indirimler söz konusu olacak. Bu indirim petrol fiyatları ve döviz hareketlerinden bağımsız bir indirim olacak. Doğrudan dağıtıcı ve bayinin kar marjlarından yapılmış bir indirim. EPDK olarak fiyat hareketlerini takip etmeye devam edeceğiz” dedi.

MUKAYESE ETMEK HOŞ DEĞİL

Yılmaz’ın açıklamaları üzerine Gazete Gerçek’e değerlendirmelerde bulunan Petrol Ürünleri İşverenleri Sendikası (PÜİS) Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, “Başkan Yılmaz, söz konusu indirimleri katkılı ürünlerle ilgili durumu dile getirdi. Türkiye’de marjların yükselmesinin tek nedeni enflasyonist ortamdır. Türkiye’de hiç bir sektör bir önceki senedeki fiyattan bir şey alamamaktadır. İndirimleri farklı senelere oranlarla mukayese etmek hiç hoş değildir” diye konuştu.

MERDİVENALTI ÖNLENMELİ

Akaryakıt sektöründe gerçek maliyetin dışında hareketler olduğunu vurgulayan PUİŞ Başkanı Zafer Güler, “Devlet, merdiven altı üretim yapanların ve gerçek maliyetine satış yapanların önüne geçmelidir. İstasyonların üzerine gelinmemelidir. İndirim gerçek istasyonlara sorulmalıdır ve sözünü ettiğim merdiven altı üretim yapanlara hesabını sormalıdır” şeklinde konuştu.

TAHSİLDAR GİBİYİZ

Diğer yandan akaryakıt sektörünün devletin topladığı vergisinin yüzde 23’ünü toplayan bir sektör olduğunun altını çizen Başkan Güler, şöyle devam etti: “Biz Maliye Bakanlığı’nın tahsildarı gibi çalışan bir sektörüz. Akaryakıt istasyonlarına neden yükleniliyor? Buna anlam veremiyoruz. Hangi sektör 2017 yılında aldığı ürünü aynı fiyata alabiliyor. Bizler zor durumdayız. 'Fiyatların indireceğiz’ denmesine anlam veremiyoruz.”

BİZ DÜŞMAN DEĞİLİZ

Başkan Zafer Güler, son olarak ise “Biz de isteriz tüketicinin ucuz fiyattan akaryakıt tüketmesini. Bu ülkenin düşmanı değiliz. ÖTV ve Gelir Vergimizi ödüyoruz. 24 saat süreli hizmet veriyoruz. Ne çalışanlarımıza izin verebiliyoruz, ne de işletmemizi kapatıp kısa süreli bir izin yapabiliyoruz. Akaryakıt şirketlerinin bir eli yağda, diğer eli balda değil” ifadelerini kullandı.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bebeklerde tedavi süreci nasıl ilerliyor?
Bebeklerde tedavi süreci nasıl ilerliyor?
‘SENİN İÇİN PES ETMEDİK BATUHAN’
‘SENİN İÇİN PES ETMEDİK BATUHAN’