Rektörlük için sıraya girdiler

Rektörlük için sıraya girdiler

YÖK tarafından kurulan 16 yeni üniversiteye yapılacak rektör atamalarıyla aday adaylığı süreci sona ererken çok sayıda rektör adayının başvuruda bulunduğu öğrenildi. Adaylar arasında OMÜ'deki akademisyenler ağırlıkta olduğu ancak farklı üniversitelerden başvuru yapıldığı ortaya çıktı.

10 Haziran 2018 - 12:25

Samsun Üniversitesi'nin bulunduğu 16 üniversiteye yapılacak rektör atamaları için adaylar YÖK'ü başvuru yağmuruna tuttu

Samsun Üniversitesi Rektörlüğü için aday başvurusu ise 27'ye çıkarken, OMÜ’den alınarak Samsun Üniversitesi’ne bağlanan Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nin kurucusu Prof. Dr. Ferşat Kolbakır da rektör adaylığı başvurusu yaptı 

YÖK GİZLİ TUTUYOR

YÖK'e Samsun Üniversitesi Reaktörlüğü için aday adaylığı başvurusunda bulunan 27 adayın isimleri gizli tutulurken, OMÜ İlahiyat Fakültesi'nden Prof. Dr. Mahmut Aydın, OMÜ Ziraat Fakültesi'nden Prof. Dr. Necdet Çamaş, OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi'nden Prof. Dr. Necati Menek ile OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi'nden Prof. Dr. Bünyamin Kocaoğlu'nun aday adaylığı başvurusunda bulunduğu biliniyor. Bu akademisyenlerin yanı sıra Prof. Dr. Ferşat Kolbakır'ın da rektör adaylığı için başvuran isimler arasında yer aldığı öğrenildi.

YÖK ADAYLARI ÜÇE İNDİRECEK

YÖK'ün yapılan başvurular üzerindeki değerlendirmelerinin ardından seçeceği üç adayı belirleyerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a önerecek. Samsun Üniversitesi'nde rektör aday adaylığı için başvuruda bulunan Prof. Dr. Bünyamin Kocaoğlu, Gümüşhane Üniversitesi rektör yardımcılığı görevinde bulunmuştu. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi olan Bünyamin Kocaoğlu, yeni dönemde yönetim kurulu kararıyla görev süresi uzatılmadığı için OMÜ'deki görevine geri dönmüştü. Kocaoğlu'nun Samsun Üniversitesi'nin rektörlüğü için en güçlü adaylardan birisi olduğu belirtiliyor.

İLAHİYATÇI AYDIN DA ADAY

OMÜ İlahiyat Fakültesi'nden Prof. Dr. Mahmut Aydın da, eski Rektör Hüseyin Akan döneminde rektör yardımcılığı görevi yapmış, Sait Biliç'in rektör seçilmesinin ardından İlahiyat Fakültesi'ndeki görevine geri dönmüştü. Mahmut Aydın, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında OMÜ'de oluşturulan FETÖ Soruşturma Komisyonu’nun da başındaki isimdi.

NECDET ÇAMAŞ DA ADAY OLDU

OMÜ Ziraat Fakültesi'nden Prof. Dr. Necdet Çamaş, ise Ondokuz Mayıs Üniversitesi Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği, Uzay Bilimleri Fakültesi Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulundu. Çamaş, 2014 yerel seçimlerinde MHP’den Atakum Belediye Başkan adayı gösterilmişti. OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi'nden Prof. Dr. Necati Menek ise Kavak Meslek Yüksekokulu Müdürü olarak görev yapıyor.

FAKÜLTE ONUN SAYESİNDE KURULDU

Samsun Üniversitesi Rektörlüğü için adaylık başvurusunda bulunan isimler arasında yer alan Prof. Dr Ferşat Kolbakır ise, uluslararası dergilerde yayınlanan kardiyoloji alanındaki çok sayıda makalesinin yanı sıra 20'ye yakın ulusal projede etkin olarak görev aldı. OMÜ Tıap Fakültesi Kalp-Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanlığı'nın yanı sıra havacılığa olan ilgisiyle tanınıyor. Ferşat Kolbakır, OMÜ'den alınarak Samsun Üniversitesi'ne bağlanan Sivil Havacılık Yüksekokulu'nun  yanı sıra Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Havacılık ve Uzay Teknikleri Uygulama Araştırma Merkezi ve UZAYTEM Genel Havacılık İşletmesi'nin kuruluşunu gerçekleştirmişti. Sivil Havacılık Yüksek Okulu Müdürlüğü ve UZAYTEM Müdürlüğünü halen sürdüren Kolbakır aynı zamanda pilot olarak çok sayıda uçuş gerçekleştirmiş bir akademisyen.

YÖK’ÜN BELİRLEDİĞİ ŞARTLAR

YÖK'ün 27 aday arasından belirleyeceği 3 ismi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bayramdan sonra sunacağı öğrenilirken, Samsun Üniversitesi rektörü olabilmek için adaylardan aranan şartlar, profesör olarak en az üç yıl görev yapmış olmak, Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre, devlet memuru olarak istihdam edilebilmek için engel bir hali bulunmamak, rektör olarak atama işleminin ikmal edildiği tarih itibarıyla 67 yaşını tamamlamamış olmak şartları aranıyor.

Gülsüm ATİK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GRAM ALTIN 334 LİRAYI GÖRDÜ
GRAM ALTIN 334 LİRAYI GÖRDÜ
KİTAP FUARI'NA 207 BİN KİŞİ GELDİ
KİTAP FUARI'NA 207 BİN KİŞİ GELDİ