S-400 füzeleri için gözler Samsun’da
Reklam

S-400 füzeleri için gözler Samsun'da

S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi'ne ait malzemelerin sevkiyatı kapsamında, yedinci uçak dün Mürted Hava Meydanı'na indi. S-400 füzelerinin ise yaz sonunda ‘gemiyle’ Türkiye'ye gönderileceği belirtiliyor. 120'ye yakın füzenin Samsun Limanı'na indirilmesi bekleniyor

15 Temmuz 2019 - 10:49

ABD başta olmak üzere bütün Dünya'nın merakla izlediği S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi'ne ait malzemelerin sevkiyatı kapsamında, savunma sistemine ait malzemelerin Türkiye'ye getirilmesi, planlandığı şekilde devam ediyor. Sevkiyatın 3'üncü gününde yedinci uçak da dün Mürted Hava Meydanı'na inerken, şimdi gözler sistemin esas parçası olan füzelerin ne zaman geleceğine çevrildi. Rusya'nın resmi haber ajansı TASS, 120'ye yakın füzenin Türkiye'ye gönderileceğini duyururken, bu füzelerin yaz sonu itibariyle 'gemi' ile Türkiye'ye gelmesi bekleniyor. Kulislerde S-400 füzelerinin gemi ile gönderilmesi halinde indirileceği yer olarak Samsun Limanı konuşuluyor.

DÜN 7’İNCİ UÇAK DA İNDİ

S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi'ne ait malzemelerin sevkiyatı kapsamında, yedinci uçak Mürted Hava Meydanı'na indi. Milli Savunma Bakanlığı, sabah saatlerinde inen beşinci kargo uçağının ardından altıncı ve yedinci uçakların da gün içerisinde beklendiğini bildirmişti.

S-400’ÜN FÜZELERİ ‘GELMEDİ’ İDDİASI

S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı / Ankara’ya intikali 12 Temmuz 2019 tarihinde başlamıştı. Rus haber ajansı TASS, S-400 için füzelerin yaz sonunda gemi ile gönderilmesinin beklendiğini bildirdi. Türkiye'ye yapılan teslimatta 120 adet güdümlü füze de bulunacağı açıklandı. S-400’lerin gelişleri devam ederken sistemin esas parçası olan füzelerin henüz gelmediği de iddia edildi. Askeri havacılık ve savunma sanayi konularındaki yazılarıyla bilinen Hakan Kılıç da bu iddiayı destekleyerek füzelerin gemiyle gelmesini beklediğini belirtti. Konuyu yakından takip eden kimi kişiler gelenler arasında füzeler olmadığını belirtince Kılıç kişisel Twitter hesabından, füzelerin tıpkı Çin’e tesliminde olduğu gibi gemilerle gelmesini beklediğini, uçakla füze taşımanın çok riskli olduğunu ifade etti.

GÖZLER SAMSUN LİMANI’NA ÇEVRİLDİ

S-400 füzelerinin gemiyle gönderileceğinin gündeme gelmesi üzerine gözler Samsun Limanı'na çevrildi. AN-1247ÜN,120 füze için kaç sefer yapabileceğine işaret eden uzmanlar, bu füzelerin gemiyle gönderilmesinin Çin'e de gemiyle gönderildikleri dikkate alındığında çok büyük bir olasılık olduğunu belirtiyorlar. S-400 füzelerinin Türkiye'ye gönderilmesinde en güvenli ve fiziki koşullar olarak en uygun limanın Samsun Limanı olduğu belirtiliyor.

TREN YOLUYLA DA İNTİKAL EDEBİLİR

S-400 füzelerinin Türkiye getirilmesine ilişkin ikinci bir yol ise Samsun-Kavkaz Tren Feri Hattı. Bu hattan Samsun'a indirilecek füzelerin tren yoluyla Ankara'ya intikalinin sağlanması da ihtimal dahilinde. Ancak Samsun-Ankara tren yolunun onarım çalışmaları nedeniyle halen kapalı olduğuna işaret eden uzmanlar, yaz sonuna kadar hattın açılması halinde bu yolun da füzelerin taşınmasında kullanılabileceğine işaret ediyorlar.

FÜZELER ÇİN’E GEMİYLE GÖNDERİLMİŞTİ

Aralık 2017’de Rusya üç gemiyi, Çin'e ilk parti S-400 hava savunma füze sistemini tedarik etmek için yola çıkarmış; Manş Denizi’nde fırtınaya yakalanan gemilerden biri zarar görerek kalktığı limana geri dönmek zorunda kalmıştı. Gemide bulunan füzeler ise fırtına nedeniyle hasara uğramıştı. Çin'le yapılan yaklaşık 3 milyar dolarlık anlaşma, bu ülkeye altı adet S-400 hava füze savunma sistemi teslimatını ön görüyordu. Çin, S-400 siparişi veren ilk yabancı ülke olmuştu. Aralık 2017'de St. Petersburg'dan yola çıkan S-400'leri taşıyan gemi fırtınaya yakalanınca sistemlerin bir bölümü hasar görmüştü. Rus savunma sanayi şirketi Rostec Başkanı Sergey Çemezov, hasar gören S-400 füzelerinin yerine yeni füzelerin üretildiğini, eski füzelerinse imha edildiğini açıklamıştı.

S-400 NEDİR:

ABD ile Türkiye arasında krize neden olan Ankara'nın Rusya'dan satın aldığı S-400 Triumf orta menzilli hava savunma sistemi; S-300'den geliştirilmiş yeni nesil Rus yapımı bir kısa-orta-uzun menzilli hava savunma füze sistemidir. Şu anda dünyada kullanımda olan en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak gösterilen S-400, Rusya'nın Soğuk Savaş döneminde geliştirmeye başladığı füze savunma sisteminin dördüncü neslini temsil ediyor.

S-400'ün geliştirilmesine 1993 yılında başlandı. Ancak, özellikle Soğuk Savaş sonrası savunma sanayine uygulanan bütçe kesintileri nedeniyle tamamlanması oldukça uzun zaman aldı ve ancak yeni bir teknoloji olarak değil, eski sistemin devamı olarak geliştirilebildi. Bu nedenle mevcut sistemde kullanılan teknolojinin yüzde 70 ile 80'i bir önceki model olan S-300'den alındı. Bunlar arasında füze depolama sandıkları, fırlatma rampaları ve radarlar bulunuyor.

Dünyadaki en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak nitelendirilen S-400, savaş uçakları, radar tespit ve kontrol uçakları, keşif uçakları, stratejik ve taktik uçaklar, taktik, operasyonel-taktik balistik füzeler, orta menzilli balistik füzeler, hipersonik hedefler ve diğer gelişmiş hava saldırısı araçlarını imha etmek üzere tasarlandı.

S-400, çok uzun menzilli 40N6 model füzeyle 400 kilometre, uzun menzilli 48N6 model füzeyle 250 kilometre, orta menzilli 9M96E2 model füzeyle 120 kilometre ve kısa menzilli 9M96E model füzeyle de 40 kilometredeki hedefleri vurabiliyor.

Kısa, orta ve uzun menzillerde füzeleri aynı anda kullanabilen S-400, 600 kilometre uzaklıktaki hedefi algılama özelliğine sahip ve saniyede 4,8 kilometre hızla füze gönderilebiliyor. Sistem, hedefe 10 saniyeden daha az sürede tepki veriyor.

Ankara, Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin tedarik sözleşmesi 11 Nisan 2017’de imzaladı. S-400'lerin teslimatı halinde ABD, Türkiye'ye yaptırım uygulanabileceğini açıklamıştı.

Kaynak: Gülsüm ATİK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
‘SÜPER LİG’İN BİTMESİNİ BEKLEDİK’
‘SÜPER LİG’İN BİTMESİNİ BEKLEDİK’
Altyapı tesisinde geri sayım
Altyapı tesisinde geri sayım