’Saat, takı ve uzun tırnak’ uyarısı
Reklam
  • Reklam

'Saat, takı ve uzun tırnak' uyarısı

Türk Dermatoloji Derneği Üyesi Karaoğlu, Kovid-19 salgını ile mücadelede hijyen önlemlerinin sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesi için bir süre daha saat ve takı kullanılmaması tırnakların kısa kesilmesi ve oje sürülmemesi önerisinde bulundu

28 Haziran 2020 - 13:55

 

Türk Dermatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sema Karaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgını ile mücadelede Türkiye'nin üç ayı geride bıraktığını belirterek, alınan önlemler ve uygulanan tedavilerle vaka sayısının azalmaya başladığını söyledi. 

Yeni normalleşme sürecinde bugüne kadar sürdürülen tedbirlerin bir anda ortadan kaldırılmaması gerektiğini belirten Karaoğlu, "Böyle bir durumda süreci baltalamış olur kendimize, sevdiklerimize ve topluma zarar vermiş oluruz. Kişiler ve kurumlar bu konuda mutlaka azami dikkati göstermeli" dedi.

 

BÜYÜK AVANTAJ SAĞLIYOR

Bu süreçte kişisel bakımda alınacak tedbirlerin önemine değinen Karaoğlu, "Kovid-19, zarflı virüslerdendir. Yani dış kısmında bulunan zarf, eller 20 saniyelik sabunla yıkama sayesinde kolaylıkla parçalanır ve virüs harap olur. Bu da virüsten korunma yolunda insanlar için büyük bir avantaj sağlıyor" ifadesini kullandı.

 

EL YIKAMA OTOMATİKLEŞMELİ

Sema Karaoğlu, koronavirüs tedbirleri kapsamında merak edilen konulardan birinin de ellerin nasıl bir sabunla yıkanması olduğunu vurgulayarak, "Antibakteriyel diye satılan oldukça pahalı sabunların olması gerekmez. Renksiz, kokusuz, beyaz sabun ellerimizi dezenfekte eder. Özellikle ortak yaşam alanlarında, sandalye, asansör, merdiven tırabzanı, otobüs, kapı kolları gibi sık kullanılan nesneler ile temastan hemen sonra ellerimizi mutlaka 20 saniye boyunca her tarafına su ve sabun temas ettirecek şekilde yıkamalıyız. Pandemi sürecinde el yıkama adeta otomatikleşmeli." bilgisini verdi. Salgın sürecinde sık el yıkama ve el dezenfektanı kullanma nedeniyle deri bariyerinde oluşan bozulmanın ellerde kuruma ve çatlamaya sebep olduğuna işaret eden Karaoğlu, bozulan deri bariyerinin onarılması, kızarıklık, yanma gibi durumların önüne geçmek için mutlaka nemlendirici kullanılması tavsiyesinde bulundu. AA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BOTAŞ Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. Genel Müdürlüğünden: 268 KİŞİLİK PERSONEL ALIM İLANI
BOTAŞ Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. Genel...
TOPLU KONUT İDARESİ BAŞKANLIĞI T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI
TOPLU KONUT İDARESİ BAŞKANLIĞI T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK...