‘Sağlık çalışanları yalnız bırakıldı’
Reklam
  • Reklam

‘Sağlık çalışanları yalnız bırakıldı’

Türkiye’de son 20 yılda iktidarın sağlık politikasının iflas ettiğini söyleyen Samsun Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Funda Neslihan Furtun, “Bu iflasın altında ezilen vatandaş ve sağlık çalışanları yalnız bırakılmıştır” dedi

25 Kasım 2021 - 07:14

Samsun Tabip Odası’ndan sağlıkta son durum açıklaması geldi. Samsun Tabip Odası yönetim kurulu adına yapılan açıklamayı okuyan Samsun Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Funda Neslihan Furtun, “Artık hastane önünde kuyruklar oluşmayacak diye övünenler aylarca randevu alamayan yurttaşları evlerinde, telefon hatlarının ucunda, bilgisayar ekranlarında sanal kuyruklara yerleştirmiştir. Sanal kuyruklar 5 dakikada bir randevu verilerek, hekimler bir günde 100’den fazla hasta bakmaya zorlanarak çözülmeyeceği gibi, insanların erişemedikleri sağlığın bedeli daha fazla başvuru, daha uzun kuyruklar ve sonunda sağlıkta daha da katmerlenen şiddet olacaktır. Birçok yerde devlet hastaneleri kapatılırken kamu sağlık hizmeti “şirketleştirilmiş” şehir hastanelerine bırakılmış; özel hastaneler kamunun olanaklarıyla tekeller haline getirilmiştir. Her gün bir yenisi açılan tıp fakültelerinde ve eğitim araştırma hastanelerinde tıp ve uzmanlık eğitimi gittikçe niteliksizleşmektedir. Sağlık Bilimleri Üniversitesinde adrese teslim kadro açmalar, liyakatsiz atamalar, dayatılan performans sistemi, uzun ve yorucu çalışma şartları ile hekimler kamuda çalışamaz hale gelmiş, istifa sayıları hızla artmış, kamusal hizmetler iktidar eli ile tüketilmiş, halk özel hastanelere muhtaç bırakılmıştır” diye konuştu.

 

‘GENÇLER YURT DIŞINA GİDİYOR’

“Halk nitelikli sağlığa erişemezken sağlık çalışanları giderek daha zor şartlarda çalışmaya itilmiştir” diyen Başkan Fında Furtun, şöyle devam etti: “Uzun zamandır çalışma koşulları, ücretlendirme, özlük hakları konusunda dillendirilen sorunların çözümsüzlüğü; erken emeklilik, istifa, hekim göçü, tükenmişlik, hastalık, intiharlara yol açmıştır. Yaptığımız çalışmalar ve anketlerde hekimler ülkenin dört bir yanından, mesleğimizi yapamıyoruz, nefes alamıyoruz, geçinemiyoruz demektedir. Her gün kamudan istifalar artarken, diğer taraftan yılda binden fazla genç hekim çalışmak için yurt dışına gitmektedir. Bugün iktidar toplumun sağlığına yönelik, hekim istifalarına, göçlerine yönelik hiçbir adım atmazken biz, bu topraklarda hekimlik yapmak için umut var, birlikte önlüğümüzün beyazına sahip çıkıyoruz, karanlığı aydınlatacağız ve artık söz bizim diyoruz. Biz, taleplerimiz sizin için, bizim için, hepimiz için diyoruz.”

Furtun, Ankara’da tüm illerden gelecek hekimler ve sağlık çalışanlarının katılımıyla 27 Kasım’da gerçekleştirilecek ‘Beyaz Forum’ eylemine davette bulundu.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tıbbi alet sektörü zorda
Tıbbi alet sektörü zorda
‘Asgari ücret net 4 bin liranın üstünde olacak’
‘Asgari ücret net 4 bin liranın üstünde olacak’