SAĞLIK ÇALIŞANLARININ HAKLARI VERİLMELİ
Reklam
  • Reklam

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ HAKLARI VERİLMELİ

Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, salgın döneminde sağlık çalışanlarının göstermiş olduğu fedakarlıkla tarih yazdığını söyleyerek, “Fedakar sağlık çalışanlarının hakları verilmeli” dedi

31 Temmuz 2020 - 13:55

Salgın sürecinde sağlık çalışanlarının özellikle iki anlamda tarihe geçtiklerini belirten Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, "Birincisi canlarını verip şifa dağıttığı, ailesinden uzak kalarak fedakarlıklarda bulunarak yazdıkları kahramanlık destanıyla oldu. İkincisi ise önemlerinin herkes tarafından idrak edildiği bir dönemde temel talepleri ve kronikleşen sorunları için hiçbir adım atılmayarak mağduriyetlerinin devam ettirilmesiyle oldu" dedi.

ÖDÜLLENDİRİLECEKLERİ YERDE CEZALANDIRILDILAR
Sağlık çalışanlarına ‘müjde’ diyerek 3 ay tavandan ek ödeme düzenlemesinin aslında sağlık çalışanlarının yıllar içerisinde ellerinden alınan alın terleri olduğunu kaydeden Çakmak, "Ayrıca tavandan ek ödeme ile ilgili düzenlemedeki eksiklikler, yanlışlar ve idarenin iki dudağı arasına çalışanın emeğinin sıkıştırılması ile adaletsiz, çalışma hayatında huzuru zedeleyen bir düzenleme olarak yerini tavandan değil yavandan ek ödeme olarak aldı. Salgın bitmedi ama tavandan ek ödemeler sonlandırıldı. Sağlık çalışanları kovid-19 ile mücadele ediyor ama sanki hiç çalışmıyorlarmış gibi sıfır döner sermaye ile karşılaştılar. Kısacası kahramanlar kaybetmeye mahkum edildiler. Ödüllendirilecekleri yerde adeta cezalandırıldılar" diye konuştu.

ÇARPIK DÜZEN MUTLAKA YENİLENMELİDİR
Bayramın geldiğini ama sağlık çalışanlarının alın terlerinin karşılığını alamadığını öne süren Çakmak, "Verdikleri kahramanca mücadelenin karşılığında yapılanlardan dolayı mutsuzlar. Aylar süren ve daha da sürecek olan fedakârlıklarının karşılığında yapılanları hak etmiyorlar. Bugün artık döner sermaye sistemi fiilen iflas edip sağlık çalışanları için bir ızdıraba dönüşerek çalışana zarar veren bir hal almıştır.  Sizin döneriniz var deyip sanki ikinci bir maaş alınıyormuş gibi bir algının da oluşturulduğunu bu çarpık düzen mutlaka yenilenmelidir" diye belirtti.

 TAKDİR YERİNE GEREĞİNİ YAPMALIDIR
Oluşturulacak yeni düzende döner sermaye gibi olmayan bir gelir yerine sağlık çalışanlarının her ay ne kadar aldıklarını bildikleri bir sisteme geçilmesi gerektiğini söyleyen Çakmak, “Ya taban aylıklar yükseltilmeli, ya da döner sermayede sabitler arttırılarak performansın etkisi sınırlı bırakılmalıdır. Bu da adalet ve hakkaniyete dikkat edilerek sağlanmalıdır. Sağlık Bakanlığı sağlık çalışanlarının sorunları ile kendi arasına koyduğu sosyal mesafeyi kaldırmalıdır. Çalışan arasına set çekmeyi bırakmalıdır. Yöneticiler teşekkür ve takdir yerine gereğini yapmalıdır. Onların üstüne düşen sağlık çalışanlarının taleplerini karşılamaktır. Bu işi de döner sermayeden başlanmalı, sıfır döner sermaye garabetine bir son verilmelidir" şeklinde konuştu.

samsunetikhaber

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BOTAŞ Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. Genel Müdürlüğünden: 268 KİŞİLİK PERSONEL ALIM İLANI
BOTAŞ Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. Genel...
TOPLU KONUT İDARESİ BAŞKANLIĞI T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI
TOPLU KONUT İDARESİ BAŞKANLIĞI T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK...