SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ÜMİDİ KIRILDI

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ÜMİDİ KIRILDI

Türk-Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, sağlık çalışanlarının tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya kaldığını söyledi

19 Eylül 2020 - 11:21

Türk-Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, korona salgınının sağlık sistemi üzerinde bir kriz oluşturduğundan tükenmişlik riski barındırdığını ifade ederek, "Sağlık çalışanları, mesailerini bedensel, duygusal ve zihinsel enerji harcayarak tamamlarlar. Özellikle kriz durumlarında, çalışma sürelerinin uzaması, aşırı iş yükü, tehlikeli çalışma ortamı gibi etkenler bu enerji biçimlerinin aşırı derecede harcanmasına neden olarak tükenmişlik sendromu için risk oluşturuyor" dedi.

ÇOK YORGUNUZ
Sağlık çalışanları hem bedenen yorgun, hem de ruhen yorulduklarını kaydeden Çakmak, "Personel yetersizliği nedeniyle iş yükü ve iş yoğunluğu artıyor. Bu da sağlıkçıyı yorgun düşürüyor ve enerjisini tüketiyor. Yaşanan haksızlıklar, sağlık çalışanlarının karamsarlığına ve ümitsizliğine neden oluyor. Sağlık çalışanlarının çalışma hayatı gün geçtikçe zorlaşmakta ve katlanılmaz bir hal almaktadır. Kovid-19, şiddet, yoğun iş yükü ve sonu gelmeyen nöbetler nedeniyle çalışanlar tükenmişlik sendromu ile karşı karşıyadırlar. Çalışanın emeğinin karşılığının verilmemesi, geleceğinin belirsiz, emekliliğinin sıkıntılı olması da çilenin bir başka adı olmuştur” diye konuştu.

BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMELİ
Çalışan memnuniyeti için hiçbir çalışma yapılmaması, konu çalışanın hakkına gelince düzenlemelerin sadece sözde ve iyi niyet temennisi olarak kalmaması nedeniyle çalışanların ümidinin de kırıldığını ifade eden Çakmak, "Sağlık çalışanları, işyerlerinde hastalardan, hasta yakınlarından ve idarecilerden baskı görmektedirler. Mesleki, sosyal ve kültürel olarak bu sorunların bir an önce çözülmesi gerekiyor. Bugüne kadar açıklamış olduğumuz sorunlar çözülmüş değil" diye kaydetti.

TAVİZ VERMEYECEĞİZ
Sağlık çalışanlarının beklentilerine cevap verilmediğini sözlerine ekleyen Çakmak, "Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk-Sağlık-Sen olarak sağlık çalışanlarının yanında yer alacak olan sendikamız, sorunları gündeme taşımaya ve çözüm önerilerini sunmaya devam edecektir. Bundan sonra da sendikal mücadelemizde ilkelerimizden taviz vermeden sağlık çalışanlarının yanında olmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Kaynak: SAMSUNETİKHABER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İlkadım'da hayvan katliamı
İlkadım'da hayvan katliamı
2020 KPSS SONUÇLARI AÇIKLANDI !
2020 KPSS SONUÇLARI AÇIKLANDI !