• Reklam
SALGIN RİSKİ ARTIYOR!

SALGIN RİSKİ ARTIYOR!

Samsun Eczacı Odası Başkanı Ecz. Onur Ferhat Karacan, aşı karşıtlığının son dönemlerde gerek dünyada gerek ülkemizde ivme kazandığın belirterek uyardı: Aşılama ile önlenebilir hastalıklara ilişkin salgın riski artıyor

15 Mayıs 2019 - 10:44 - Güncelleme: 16 Mayıs 2019 - 14:05

Samsun Eczacı Odası Başkanı Ecz. Onur Ferhat Karacan, bilimsel eczacılığın kuruluşunun 180. yılında, Türkiye'de ve Dünya'da hızla artan aşı karşıtlığına ilişkin dikkat çekici uyarılarda bulundu. Karacan, aşılama ile önlenebilir bulaşıcı hastalıklar ilişkin salgın riskinin her geçen gün arttığını söyledi. Samsun Eczacı Odası Başkanı Ecz. Onur Ferhat Karacan,  aşı karşıtlığının son dönemlerde gerek dünyada gerek Türkiye'de ivme kazandığını, aşılara, aşıların içeriğine ilişkin bilimsel dayanağı olmayan söylemlerin her yerde duyulmaya başlandığın belirti. Karacan, "Aşılama ile önlenebilir hastalıklara ilişkin salgın riski günden güne artmaktadır. Açıkça ifade etmek gerekir ki halk sağlığının sürdürülebilirliği tehdit altındadır" dedi.

HALK SAĞLIĞI AÇISINDAN TABLO VAHİM

Sayısal verilerin de tehlikenin boyutunu gözler önüne serdiğini vurgulayan Karacan, "Ülkemizde; 2011 yılında aşı reddi 183, 2013 yılında 913, 2015 yılında 5 bin 91, 2017 verilerine göre 23 binin üzerinde. Bugün geldiğimiz noktada ise 40 binlerin üzerinde. Bu oldukça vahim ve halk sağlığı açısından, geleceğimiz açısından kabul edilemez bir tablodur. Ülkemizde tüm dünyada en gelişmiş kapsamlı aşılama politikalarından biri uygulanmaktadır. Biz eczacılar da o ulusal aşılama politikalarının başarıya ulaşabilmesi ve sürdürülebilir olması için sorumluluk bilinciyle çalışıyoruz. Aşıların savunuculuğunu yapıyor, aşı ile ilgili doğru bilgilendirmeler yapıyor, aşıların güvenilir bir şekilde teminini gerçekleştirmek adına çalışmalar yürütüyor; danışanlarımıza aşı ile ilgili tavsiye ve hatırlatmalarda bulunuyoruz" diye konuştu.

GÜVENLİĞİNİ TARTIŞMAK BİLE AYIP

Aşıların güvenilir ya da gerekli olup olmadığının tartışmaya açık bir konu olmadığını vurgulayan Karacan, "Etkinliği kanıtlanmış aşıları tartışmaya açmaya çalışmak, halkı yanlış yönlendirmek abesle iştigaldir ve açıkça söylemek gerekir ki halk düşmanlığıdır, bilim düşmanlığıdır, bu ülkenin geleceğine yapılabilecek en kötü şeylerdendir. Aşı olmayan her çocuğun diğer çocukları ve dolayısıyla ülkemizin geleceğini tehlikeye attığı asla unutulmamalıdır" dedi.

İNTERNETTEN DEĞİL ECNAZEDEN ALIN

Son dönemlerde eczanelerde satılan ve  eczacı danışmanlığında halka sunulan ürünlerin, eczane dışından satılmaya başladığını; ticari kaygılar ile hareket edilerek, toplum sağlığının hiçe sayıldığını da ifade eden Karacan, "Bu tarz plansızca atılan adımların toplum sağlığı açısından geri dönüşü olmayan ve istenmeyen sonuçlara yol açabileceği uyarımızı yineliyor, sağlık gibi hassas bir konuda reklamın ve pazarlamanın gücünün değil, sağlık çalışanlarının bilgi ve deneyiminin önemini vurguluyoruz. O nedenle de sizlerin aracılığıyla tüm Türkiye’ye sesleniyoruz: İnternetten pek çok şeyi alabilirsiniz, ancak anne bebek ürünlerini internetten almayın; ilacınızı, ilaç dışı sağlık ürünlerini internetten almayın. Bu ürünleri, bebeğinizin ve  sizin hak ettiği şekilde, en güvenilir yer olan eczanelerden, bu konuda kapsamlı bir eğitim görmüş eczacınızın danışmanlığında alın" uyarısında bulundu.

Kaynak: Gülsüm ATİK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Canberk Dilaver TFF 1. Lig yolunda
Canberk Dilaver TFF 1. Lig yolunda
Canberk Dilaver TFF 1. Lig yolunda
Canberk Dilaver TFF 1. Lig yolunda