SALINCAKLI MENEMEN BAĞIMLILIK YAPIYOR
Reklam

SALINCAKLI MENEMEN BAĞIMLILIK YAPIYOR

Samsun-Ankara karayolu Çakallı mevkiinde açılan Salıncaklı Menemen, ‘menemenci diyarı’ olarak adlandırılan bölgede ailelerin öncelikli lezzet durağı oluyor. Tamamen doğal ve köy ürünlerinden yapılan menemeni tadanlar, bir daha geliyor

19 Kasım 2021 - 11:13

 

Salıncaklı Menemen, Samsun’un Çakallı Mahallesi Merkez Sokak 4 No: 101 adresinde hizmete açıldı. Şevket Atik’in işletme sahipliğinde kurulan Salıncaklı Menemen, onlarca menemenci olan ve ‘menemen diyarı’ olarak adlandırılan bölgenin vazgeçilmez lezzet durağı oluyor.

FARKLI KONSEPTİ İLGİ GÖRÜYOR

İskandinav ülkeleriyle özdeşleşmiş kabin yapı şeklinde Samsun-Ankara karayolu 32. kilometresinde kurulan Salıncaklı Menemen, farklı konseptiyle de dikkati çekiyor. İlgi gören mekanın konsepti, misafirler tarafından sık sık fotoğraflanıyor ve öz çekim yapılarak ölümsüzleştiriliyor.

ÖZELLİKLE AİLELER GELİYOR
Diğer yandan, Jackal’li adlı kahve shop hizmeti de sunan işletme, özellikle ailelerin lezzet durağı oluyor. İşletmeye gelen ailelerin çocukları içinde çocuk oyun alanları kurulan işletmede, işletmenin adı verildiği salıncak ve tahterevalli de bulunuyor. Aileler farklı lezzetleri tadarken, çocukları ise özel alanlarda oyun oynayarak keyifle vakit geçiriyor.

APO USTA MENEMENİN SIRRINI ANLATTI

Ayrıca Salıncaklı Menemen, bölgede bulunan onlarca işletmeye nazaran, lezzet anlamında misafirlerinden tam not alarak öne çıkmayı başarıyor. Bir gelenin bir daha gelerek menemen yemek istediği Salıncaklı Menemen’nin ustası 49 yaşındaki Abdulkadir Geyik; namı diğer ‘Apo Usta’, menemenin sırrını şöyle anlattı; “Menemen çok farklı bir lezzettir ve sırları vardır. Bizim lezzetimizin sırrı, menemeni tamamen doğal ürünlerden yapmamızdır. Domateslerimiz kesinlikle tazedir ve menemene özeldir. Tereyağımız ve yumurtamız köylerimizden tedarik ettiğimiz ürünlerdir. Kesinlikle ve kesinlikle, doğal olmayan hiçbir ürünle menemen yapmayız. Menemenin pişirme süresi de çok önemlidir. Acele bir şekilde menemen yapmıyoruz. Misafirlerimiz de bunu biliyorlar, bir kaç dakika fazla da olsa bekliyorlar ama sonunda ulaştıkları lezzete değiyor. Kısacası bu lezzeti tadan insanlar bir yerden sonra, yeniden gelmek istiyor. Bu da bizim işimizi doğru yaptığımızı gösteriyor ve fazlasıyla memnun ediyor.”

Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kazara kendini vurdu 
Kazara kendini vurdu 
Açık hava sinema günleri başlıyor
Açık hava sinema günleri başlıyor