Samsun’da bir banka vurgunu daha

Samsun'da bir banka vurgunu daha

Dünya tarihinin en büyük banka vurgununun daha birkaç ay önce yaşandığı Samsun'da, yeni bir banka dolandırıcılığı daha ortaya çıktı. Özel bir bankanın 20 yıllık çalışanı, çok sayıda müşterinin vadeli ve altın hesaplarındaki paraları zimmetine geçirerek, kayıplara karıştı

11 Haziran 2022 - 08:54 - Güncelleme: 11 Haziran 2022 - 19:03

Samsun'da mart ayında iki kardeşin, özel bir bankanın hesabından 16 milyar lirayı kendi hesaplarına aktardığının anlaşılmasının ardından şimdi de başka bir bankada yaşanan vurgun iddiası ortalığı karıştırdı. Özel bir bankanın Samsun Şubesi'nde 20 yıldır çalışan bir personelin, en az 15 müşterinin vadeli hesaplarındaki yaklaşık 100 milyon lirayı zimmetine geçirerek, kayıplara karıştığı ortaya çıktı.

VADELİ TASARRUF VE ALTIN HESABI BOŞALTILDI

Türkiye'nin büyük bankalarından birisinin Samsun Şubesi'nde meydana gelen olay, S.Ö.E. isimli bir şahısın vadeli tasarruf hesabındaki paraların ve altın hesabına çevirdiği tasarruf hesabının tamamen boşaltıldığını fark etmesiyle ortaya çıktı. 20 yıllık hesabında şimdiye kadar çok büyük miktarda paranın gittiğini fark eden S.Ö.E. isimli şahıs, soluğu Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'nda aldı. Samsun Cumhuriyet Savcılığı da S.Ö.E.'nin şikayeti üzerine, olayla ilgili soruşturma başlattı.

20 YILLIK HESAPLAR İNCELEMEYE ALINDI

Banka tarafından yapılan soruşturma sırasında açığa alınan ve 20 yıllık banka çalışanı olduğu öğrenilen B.Ş.N.'nin ise altın hesaplarında oynadığını ve zimmetine para geçirdiğini itiraf ettiği öğrenildi. S.Ö.E., savcılığa yaptığı şikayetin ardından bankaya gittiğini, kendisine olayla ilgili B.Ş.N.'nin 'açığa alındığı' bilgisinin verildiğini, en az 15'e yakın müşterinin hesaplarının boşaltıldığının tahmin edildiğinin belirtilerek, soruşturmanın devam ettiğinin söylendiğini ifade etti. S.Ö.E., kendisine ayrıca B.Ş.N.'nin 20 yıl boyunca yaptığı tüm işlemlerin de soruşturma kapsamında incelemeye alındığı bilgisinin de verildiğini aktardı.

KAYIPLARA KARIŞTI

Banka personeli B.Ş.N.'nin özel müşterilerin hesaplarıyla ilgilenen 20 yıllık bir banka çalışanı olduğunu ifade eden S.Ö.E., “Ben olayı öğreneli bir hafta oldu. Banka yetkilileri bu personeli açığa aldıklarını, yaptıkları sorgulamada bu kişinin, altın hesaplarında oynadığını kabul ettiğini söylediler. Bunun üzerine polis önceki gün bu kişiyi gözaltına almak üzere evine gitmiş ancak evinde bulunamamış. Büyük bir şaşkınlık içerisindeyim. Annemle birlikte açtığımız ortak hesabımızın şu anda içi boşaltılmış durumda. 20 yıllık emeğimiz heba oldu” diye konuştu.

SINIR KAPILARINA TALİMAT

Öte yandan olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği, dolandırıcılık ve zimmetine para geçirmesi iddiasıyla banka çalışanı B.Ş.N.'nin yurt dışına kaçmasının engellenmesi için, sınır kapılarına talimat verildiği ve Türkiye'nin her yerinde arandığı öğrenildi.

GEZEK KARDEŞLER OLAYI

Samsun'da mart ayında ise Gezek kardeşlerin, bir bankanın mobil uygulamasındaki açıktan faydalanarak, hesaplarına 16 milyar TL aktarması, dünya tarihinin en büyük bankacılık vurgunu olarak kayıtlara geçmişti.  Banka hesapları dondurulan iki kardeş, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. HABER MERKEZİ

 

 

YORUMLAR

  • 2 Yorum
  • Cahide alan
    1 hafta önce
    Bizim de ailecek özel müşteri temsildimizdi kendisi. Birgün acelem vardı parayı hesabıma yatır dedim çıktım. Ertesi gün oldu para hesapta yok. Ne oluyor dedim şubeye gittim, işte orada kalmışta arkadaşlar benim hesabıma yatırmışta filan! Hemen banka ve kendisi ile olan ilişkilerimizi kestik.
  • 2 hafta önce
    Bende dolandırıldım hep birlikte hareket edersek daha iyi olur lütfen cevap yazin
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çilek transfer sürprizi
Çilek transfer sürprizi
Türk sinemasının efsanesine son veda
Türk sinemasının efsanesine son veda