Samsun’da ete 5 lira zam
Reklam

Samsun’da ete 5 lira zam

Samsun’da ete 5 lira zam geldi. 2020’de kilosu 70-75 TL olan et bugün 90 TL’den, 60-65 TL olan kıymanın kilogram fiyatı 80 TL’den satılıyor

01 Aralık 2021 - 10:09

 

Türkiye zamlarla boğuşuyor. Samsun’da da pek çok sektörden her geçen gün yeni bir zam haberi geliyor. Ana gıda maddelerinde yaşanan zamma bir yenisi de et sektöründen geldi. Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne (SESOB) bağlı Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen, kentte ete 5 lira zam geldiğini söyledi. Başkan Şen, yem ve saman fiyatlarının yanı sıra diğer girdi maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle bu zamların yaşandığını söyledi. Kasap ve besicilerin zorda olduğunu ifade eden Başkan Şen, girdi maliyetleri yükseldikçe et fiyatlarının da yükselmesine kaçınılmaz olduğunun altını çizdi. 

‘BİR ÇUVAL YEM 200 LİRAYA YÜKSELDİ’
Başkan Ömür Şen, “Her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de fiyatlar aldı başını gidiyor. Ete son dönemde 10-15 lira arasında zam geldi. Yem ve saman öncelikli olmak üzere tüm girdilerimize gelen zamlar nedeniyle, fiyatlarda artış yaşanıyor. Bir çuval yemin fiyatı bugün 200 liraya kadar yükseldi ve samanın fiyatı 2 liraları buldu” diye konuştu.

‘MAALESEF ZAMLAR DEVAM EDECEK’

Samsun’da geçtiğimiz hafta ete 5 lira zam geldiğini söyleyen Başkan Ömür Şen, “Şehrimizde geçtiğimiz hafta ete 5 lira zam geldi. Bunu inanın üzülerek söylüyorum; yem ve saman fiyatları böyle yükselmeye devam ettiği sürece, bu zamlar kaçınılmaz. Bugün en verimli hayvan kesildiğinde yüzde 15’i kemik çıkıyor. Burada nakliye parası, kan yani kesim parası, işçi giderleri, kira, elektrik ve su gibi diğer faturalar gibi birçok giderimiz var. Besicilik yapan çiftçi de zorda kasap da zorda, insanlar ayakta durmaya çalışıyorlar. Kasap nasıl ayakta duracak bilmiyoruz. İnşallah bu günleri de atlatacağız. Allah devletimize ve hepimize güç kuvvet versin” şeklinde konuştu.

2020 VE 2021 YILI FİYAT KARŞILAŞTIRMASI

Öte yandan geçtiğimiz yıl Samsun’da kilosu 70-75 TL olan et bugün 90 TL’den, 60-65 TL olan kıymanın kilogram fiyatı 80 TL’den, 80-85 TL’den satılan kuşbaşının kilogramı 90 TL’den ve kilogramı 80-85 TL’den satılan antrikotun fiyatı ise 100 TL’ye satılıyor. Tolga BİRGÜCÜ

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Açık hava sinema günleri başlıyor
Açık hava sinema günleri başlıyor
Grekoromen güreşçiler 7 madalya ile dönüyor
Grekoromen güreşçiler 7 madalya ile dönüyor