• Reklam
Samsun’da İmar Barışı’ndan 63 milyon TL tahsilat yapıldı

Samsun’da İmar Barışı’ndan 63 milyon TL tahsilat yapıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca uygulamaya konulan ‘İmar Barışı’ düzenlemesi kapsamında Samsun’da 63 milyon TL’nin üzerinde tahsilat yapıldığı bildirildi

09 Ekim 2018 - 09:36

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde 13 milyon konutun imar ve iskan sorununu çözmesi hedeflenen Yapı Kayıt Belgesi’ne başvuruların başladığı günden itibaren Samsun’da 108 bin 241 bin başvuru alındığı kaydedildi. 108 bin 241 başvurudan 63 milyon 196 bin 848,80 TL tahsilat yapıldığı bildirildi.

HANGİ BÖLÜMLERDEN KAÇ BAŞVURU YAPILDI

Samsun Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden edinilen bilgilere göre; Samsun’da 30 bin 844 normal başvuru, 6 bin 516 bağımsız bölüm başvurusu, 24 bin 7 bina tamamı başvurusu, 97 bin 43 konut bağımsız bölüm başvurusu, 6 bin 927 ticari bağımsız bölüm sayısı, 4 bin 271 tarımsal amaçlı basit binalar başvurusu olmak üzere toplam 108 bin 241 başvuru yapıldı. Kentte İmar Barışı düzenlemesi kapsamında 63 milyon 196 milyar 848,80 TL tahsilat yapıldı.

TÜRKİYE’DE 3 MİLYAR TL’YE YAKIN TAHSİLAT

Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye’deki başvuru sayısı 5 milyon 160 bine ulaşan ‘İmar Barışı’nda 2 milyar 800 milyon TL civarında para toplandığını açıklamıştı.

31 ARALIK 2017’DEN ÖNCEKİ YAPILARI KAPSIYOR

31 Aralık 2017’den önce yapılmış yapıları kapsayan İmar Barışı düzenlemesi kapsamında, bu tarihten sonra yapılarda bir değişiklik yapılıp yapılmadığı hava fotoğraflarıyla kontrol ediliyor. Ayrıca, vatandaşın beyanıyla belediyelerin elindeki kayıtlar karşılaştırılıyor. Sahte beyanda bulunanların Yapı Kayıt Belgesi için ödediği bedel iptal ediliyor. Düzenleme kapsamında Yapı Kayıt Belgesi bedeli, yapının bulunduğu arsanın 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’na göre belirlenen emlak vergi değeri ile yapının yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden, konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda yüzde 5 olarak alınıyor.

BAŞVURU E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILIYOR

İmar Barışı başvurusu E-Devlet üzerinden yapılabiliyor. Bunun için vatandaşın e-devlet şifresinin olması gerekiyor. Şifresi olmayanlar PTT'den 2 TL ücret karşılığında e-devlet şifresini alabiliyor. Başvuru sürecinde doğru bilgi akışının sağlanabilmesi için, e-devlette cep telefonu bilgisinin doğru ve güncel olması gerekiyor. Ayrıca e-posta adresinin de sisteme kayıtlı olması durumunda daha detaylı bilgilendirmelerin de e-posta yolu ile iletilmesi mümkün oluyor. Başvurunun başlatılabilmesi için e-devlet sistemine TC Kimlik No ve e-devlet şifresi ile giriş yapılması gerekiyor. Anasayfada yer alan imar barışı yönlendirmesini tıklayarak hizmete erişim sağlanabiliyor.

31 EKİM 2018’E KADAR BAŞVURU YAPILABİLECEK

Başvurularının 8 Haziran'da başladığı İmar Barışı için 31 Ekim 2018 tarihine kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkilendireceği kuruluşlara başvuru yapılabilecek. Ayrıca Bakanlar Kurulu'nun bu süreyi 1 yıl uzatma hakkı bulunuyor.

MÜRACAATTA GEREKEN BELGELER

*E-devlet şifresi

*Geçerli bir cep telefonu numarası

*Geçerli bir e-posta adresi

*Beyan edilecek yapının adresi

*Tapusu varsa ada ve parsel bilgileri

*Toplam inşaat alanı, konutların ve ticari birimlerin ayrı ayrı toplam alanları (metrekare)

*Yapıdaki konut ve ticari birim sayısı

*Arsa/arazinin emlak vergisi birim değeri

*Yapının bulunduğu arsanın alanı. Varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (Metrekare)

*Yapı sınıfı (Sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek)

*İmar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi

*Yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf.

Kaynak: Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Soğuk hava deposunda yangın
Soğuk hava deposunda yangın
Çarşamba'da kenevir operasyonu
Çarşamba'da kenevir operasyonu