Samsun’da mezar hizmetleri ücretsiz yapılıyor
Reklam

Samsun’da mezar hizmetleri ücretsiz yapılıyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü Müdürü Ali Kukuş, ölü yıkama, mezar açma, kapama, kefen gibi hizmetlerin ücretsiz olduğunu, yalnızca mezar yeri için vatandaştan para alındığını söyledi.

06 Haziran 2019 - 15:29

Samsun Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü Müdürü Ali Kukuş, Samsun’daki mezarlıkların doluluk oranları ve mezar fiyatları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ali Kukuş, vatandaştan yalnızca mezar yeri için ücret alındığını diğer işlemlerin ise ücretsiz yapıldığını söyledi.

 

‘188’İ ARAMALARI YETERLİ’
Mezar yeri haricinde diğer işlemlerden para alınmadığını belirten söyleyen Ali Kukuş, “Vatandaşlarımızın acılı günlerinde onlara en iyi şekilde hizmet sunmaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın acılarını bir nebze olsun hafifletmek amacıyla onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Buradaki amacımız sosyal belediyeciliği tabana yaymak ve tüm insanlarımızın eşit seviyede hizmet almasını sağlamak. Vatandaşların 188’i aramaları yeterli olmaktadır. Cenaze bize ulaştığı zaman evrak işlemlerini tamamladıktan sonra yıkama ve kefen işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi kararı ile yapılan işlemlerden para almıyoruz. Her vatandaşımıza kolaylık sağlıyoruz” diye konuştu.

’10 YIL MEZARA İHTİYAÇ YOK’
Önümüzdeki 10 yıl içerisinde yeni bir mezarlığa ihtiyaç olmadığını söyleyen Müdür Ali Kukuş, “Samsun Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü olarak sadece mezar yerinden para alıyoruz. Vefat ettiği zaman mezarlık yeri alınırsa tek kişi 150, iki kişi 300 TL’dir. Mezarlıktan önceden yer alan kişiler, bu yer için 4 bin TL ve üzeri ücret ödüyorlar. Mezarlıkta herkes istediği yerden mezar yeri alamıyor çünkü burada da bir düzen var ve bu düzenin bozulmaması gerekiyor. Samsun’da 3 büyük mezarlık bulunmaktadır. Bunlar Asri Mezarlığı, Kıranköy Mezarlığı ve Derecik Mezarlığı’dır. Asri Mezarlığı’nda toplam 36 bin 413 defin, Kıranköy Mezarlığı’nda 58 bin 877, Derecik Mezarlığı’nda ise toplam 5 bin 235 defin bulunmaktadır. 10 sene içerisinde Samsun’un yeni bir mezarlığa ihtiyacı yok ama sonrası için yeni bir mezarlık yapılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BAL’da 4 takım olacak
BAL’da 4 takım olacak
TFF 3. LİG’DE MÜCADELE EDECEK OLAN ÇARŞAMBASPOR’DAN MESAJ VAR…
TFF 3. LİG’DE MÜCADELE EDECEK OLAN ÇARŞAMBASPOR’DAN MESAJ...