Samsun’da ölümcül köpek satışı sürüyor
Reklam
  • Reklam

Samsun’da ölümcül köpek satışı sürüyor

Samsun’da 12 yaşındaki Tuğba Kaplan’ın yaşadığı dehşetle tekrar gündeme gelen, Türkiye’de yaptıkları kanlı saldırılarla bilinen, satılması ve sahiplenilmesi yasak olan tehlikeli köpek türlerinden Pitbull ve Arjantin Dogo cinsi köpeklerin internet üzerinden satışı sürüyor

30 Ekim 2020 - 10:18

8 Ekim günü Samsun’un Havza ilçesinde Tuğba Kaplan'ın (12) üç pitbull cinsi köpeğin saldırısına uğrayan ve vücuduna 60 dikiş atılmasına rağmen, kentte halen sosyal medya üzerinden illegal köpek satışı sürüyor. Ülke genelinde yaptığı saldırılarla sürekli olarak gündeme gelen tehlikeli köpek türlerinin satışına, küçük yaşta çocukların da dahil olduğu gözlemleniyor. 

500 TL VE 10 BİN TL ARASINDA SATIŞA SUNULUYOR

Sosyal medya üzerinde açılan hesaplarla satışa çıkartılan köpekler 500 TL-10 bin TL üzerinden alıcı buluyor. Yavru ve yetişkin köpeklerin, küçük yaştaki çocuklar tarafından satılması ve alınması ise dikkati çekiyor.

MECLİS 10 YIL ÖNCE ‘PİTBULL AVI’ BAŞLATMIŞTI

Diğer yandan 2010 yılının Haziran ayında ise; Sokak ortasında Pitbull saldırısına uğrayarak bedeni paramparça olan vatandaşların başvurusu üzerine, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bu köpeklerin toplatılması yönünde karar adlı. TBMM Dilekçe Komisyonu, İçişler, Çevre ve Tarım Bakanlıklarına ‘harekete geçin’ yönünde genelge gönderdi. İçişleri Bakanlığı ise 81 ilin valiliklerine 7 Haziran’da gönderdiği genelgeyle pitbull başta olmak üzere, kanunen üretilmesi ve sahiplendirilmesi yasak olan hayvanların toplatılması, bulunduranlara ceza kesilmesi ve bu tür hayvanların internet üzerinden satışı ve dövüştürülmelerinin engellenmesi talimatı verdi.

BAKANLIKTAN BEŞ TÜR İÇİN UYARI YAPILDI

Ayrıca, 2019 yılının Ağustos ayı içerisinde ise Tarım ve Orman Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğü, yaygın olarak özellikle gençler tarafından beslenen ve aralarında kanlı saldırılarıyla bilinen Pitbull cinsinin de bulunduğu 5 köpek türüne ilişkin uyarı yaptı. Tarım ve Orman Bakanlığı Samsun, Amasya, Çorum, Ordu ve Tokat 11. Bölge Müdürlüğü, Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasileiro ve Japanese Tosa cinsi köpeklerin görüldüğü yerde toplanacağını duyurdu.

HAYVAN BAŞINA CEZASI 7 BİN 802 LİRA

Uyarıda; “Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasileiro ve Japanese Tosa ırklarının ve bu ırkların melezlerinin ülkemize girişi, üretilmesi, sahiplenilmesi, satışı, reklamının yapılması, takas edilmesi, sergilenmesi, hediye edilmesi dolayısıyla bulundurulması ve beslenmesi 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na göre yasaklanmıştır. Bu yasaklara uymayanlar hakkında 5199 sayılı kanunun 28’inci maddesinin (k) bendi gereği hayvan başına idari para cezası (2019 yılı için 7.802,00 TL) uygulanarak hayvanlara el konulacaktır” denildi.

Tolga BİRGÜCÜ

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsunspor’da efsane cuma indirimi
Samsunspor’da efsane cuma indirimi
Erdi Avrupa yolunda
Erdi Avrupa yolunda