SAMSUN’DAN UZAYA
Reklam
  • Reklam

SAMSUN’DAN UZAYA

Samsun Bahçeşehir Koleji Cosmos Kulübü Autodesk, Airbus Foundation ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ortaklığında düzenlenen ‘Moon Camp Challenge’ adlı yarışmanın ileri kategorisinde tasarladıkları ‘Ay kampı’ ile dünya ikinciliğine layık görüldü

12 Haziran 2021 - 10:00

Samsun Bahçeşehir Koleji Cosmos Kulübü Autodesk, Airbus Foundation ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ortaklığında düzenlenen ‘Moon Camp Challenge’ adlı yarışma kapsamında katılımcıların amacı, ilerleyen yıllarda düzenlenecek ‘ay’ görevlerinde astronotların daha iyi koşullarda yaşam sürmeleri ve araştırma yapabilmelerini sağlayacak üç boyutlu modelleme ile bir Ay Üssü tasarlamak. Yarışma koşulları dahilinde katılımcıların tasarlayacakları kampın astronotların besin, enerji, geri dönüşüm ihtiyaçlarını karşılayan teknolojik ve yenilikçi çözümlere, Ay’da bulunan maddeleri değerlendirebilen sistemlere ve astronotları radyasyon, meteorlar ve düşük sıcaklık farkı gibi etkenlerden koruyabilecek mimari çözümlere sahip olma şartı var.

ASTRONOTLAR RADYASYONDAN KORUNUYOR

Cosmoon ekibinin bu proje kapsamında tasarladıkları Ay kampı, iki kattan oluştu. Birinci kat Ay yüzeyinde, ikinci kat ise Ay yüzeyinin altında bulunuyor. Katlar arası ulaşım ise asansör aracılığı ile sağlanıyor. Kampın ana yaşam alanları yer altında bulunmasının sebebi astronotları olası meteor ve güneş fırtınaları sonucu açığa çıkan radyasyondan korumak. Ay Kampı’nın yer altında bulunan tesislerinde laboratuvarlar, yatakhane, mutfak, sosyal aktivite odası, dikey tarım ve su geri dönüşüm merkezi, spor salonu, revir ve yer altı araştırma aracı bulunuyor. Yer yüzeyinde ise gözlem merkezi, araştırma laboratuvarı, haberleşme ve iletişim merkezi, robotik kol, uzay aracı iniş platformu, yer yüzeyi inceleme aracı ve enerji eldesi için güneş panelleri bulunuyor.

 

MOGENSEN’E MERAK ETTİKLERİNİ SORDULAR

Cosmos Kulübünün Cosmoon ekibi tasarladıkları Ay Kampı ile yarışma içerisinde büyük etki yarattı. Dünya ikinciliği sonucunda Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu Andreas Mogensen ile tanışarak kendisine merak ettikleri soruları sorma fırsatını yakaladı. Ekip astronot Andreas Mogensen’e; ‘Apollo 11 mürettebatı Ay görevleri dönüşünde karantinada kalmıştı, bunun sebebi ise Ay’dan herhangi bir virüs taşıma riskleriydi. Bu bilgiye dayanarak, Ay’da virüs yaşaması mümkün müdür, mümkünse nasıldır?’, ’Yer çekimsiz bir ortamda yaşam sürdürmenin sonucunda vücudumuzda bazı değişiklikler yaşandığı tespit edilmiş. Bunlara kemik yoğunluğu, kas gücünün azalması, denge kaybı, uzay kansızlığı gibi rahatsızlıklar örnek verilebilir. Siz bunlardan herhangi birini yaşadınız mı? Yaşadıysanız eski düzeninize dönmeyi nasıl başardınız?’ sorularını sordu.

 

 

‘GENÇLERİMİZİ TEBRİK EDİYORUZ’
Samsun Bahçeşehir Koleji yönetimi, “Günümüz yıldızları, geleceğimizin astronotları ve mühendislerinin parlak çalışmalarına şahit olmak hepimizi gururlandırdı. Samsun’umuzun gururu gençlerimizi tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz. Gençlerle yıldız dolu geleceklere…” açıklamasını yaptı.

 

HABER MERKEZİ

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk-Alman Üniversitesi 9 Öğretim Üyesi alıyor
Türk-Alman Üniversitesi 9 Öğretim Üyesi alıyor
Balyemez Konağı ve Bahçesi 5 yıl süreyle kiraya verilecek
Balyemez Konağı ve Bahçesi 5 yıl süreyle kiraya verilecek