Samsun-Gelemen hattı yenileniyor

Samsun-Gelemen hattı yenileniyor

TCDD Sivas 4. Bölge Müdürlüğü, Samsun-Gelemen hattındaki modernizasyon çalışması kapsamında 18 kilometrelik demiryolunda üstyapı iyileştrmesi için çalışma başlattı. Bu kapsamda güzergâhtaki 57 adet makas ve istasyon yolları yenilenecek

01 Temmuz 2018 - 11:52

2015 yılının Eylül ayında tren trafiğine kapanan Samsun-Sivas demiryolu hattında modernizasyon çalışmaları sürerken, Samsun-Gelemen hattındaki 18 kilometrelik demiryolunda üstyapı iyileştirmesi için de düğmeye basıldı.

Yeşilyurt Limanı'na ve Petrol Ofisi'nin bulunduğu bölgeden geçen 18 kilometrelik Samsun Gelemen hattında üstyapı iyileştirmesi yapılacak. TCDD İşletmesi Sivas 4. Bölge Müdürlüğü'nün Resmi Gazete'de yayımlanan ihale ilanına göre Samsun-Gelemen hattında 18 Km Üstyapı iyileştirmesi hizmet alımı, 57 adet makasın makineli tamiratı, 18 Km istasyon yollarının makinalı tamiratı, 1.200 adet MAKM, 1.242 adet Alüminotermit, 88 adet İzole teşkili yaptırılması işlerini kapsıyor.

EYLÜL’DE AÇILACAK

Bu arada 2015 yılının Eylül ayında kapanan Samsun-Sivas demiryolu hattında yapılan yenileme çalışmalarının ardından 2 yıl geçerken, modernleştirilen demiryolu hattında çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. 3 yıllığına tren trafiğine kapatılan Samsun-Sivas demiryolu hattının 2018 yılının Eylül ayında trafiğe açılması planlanıyor. İnşaatın bitimiyle birlikte, hattın taşıma kapasitesinin en az 5 kat artması beklenirken, hattın yeniden hizmete girmesinin ardın da Samsun-Sivas yolcu Express treni de hizmete girecek.

LOJİSTİK KÖY’E BAĞLANTI

Bu arada Samsun'un Gelemen bölgesindeki Loüjistik Köy'e tren yolu bağlantısının yapılması yönünde de çalışmaların hızlandırıldığı öğrenildi. Geçen hafta Avrupa Birliği ve AB Bakanlığından gelen yetkililerin, Samsun Lojistik Köy'e demiryolu bağlantısıyla ilgili son incelemelerini yaptıkları, lojistik köyün demiryoluyla ulusal ağa bağlanması yönündeki çalışmaların başlayacağı ve kısa bir sürede bitirileceği öğrenildi.

Gülsüm ATİK  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Toraks tomografisisi çok önemli teşhis aracı
Toraks tomografisisi çok önemli teşhis aracı
Otomobil ile kamyonet çarpıştı: 3 yaralı
Otomobil ile kamyonet çarpıştı: 3 yaralı