Samsun tarımı risk altında!
Reklam
  • Reklam

Samsun tarımı risk altında!

Samsun’da üretimi yapılan tarım ürünlerinin önemli oranda risk altında olduğunu söyleyen İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, çiftçileri ürettikleri tarım ürünlerini sigorta yaptırmaları konusunda uyardı

13 Şubat 2020 - 11:36

Küresel iklim değişiklilerinden etkilenen meteorolojik durumların Samsun’da üretimi yapılan bitkisel ve hayvansal ürünlerin ciddi oranda risk altına aldığını söyleyen İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, çiftçilere ürünlerini sigortalatmaları konusunda uyardı.

SAMSUN RİSK ALTINDA

İbrahim Sağlam, “Son yıllarda yaşanan küresel iklim değişikliğinin etkisiyle bitkisel ve hayvansal üretimlerimiz meteorolojik olaylardan (don, dolu, fırtına, hortum yangın, heyelan, deprem sel ve su baskını gibi) olumsuz etkilenmektedir. İlimiz sınırları içinde önemli oranda yetiştiriciliği yapılan tarım ürünleri de risk altındadır. Bu nedenle çiftçilerimizin, yukarıda sayılan herhangi bir iklimsel olumsuzluk durumunda mağdur olmamaları için tarım sigortasını mutlaka yaptırmaları gerekmektedir. Tarım sigortası yaptırmayan üreticilerimiz, TARSİM kapsamında olan riskler meydana geldiğinde 2090 sayılı Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Devlet yardımlarından istifade edemeyeceklerdir” diye konuştu.

‘ÜRETİCİNİN LEHİNEDİR’

İl Müdürü Sağlam, “Tarım sigortası yaptırmak için son başvuru tarihleri; fındık için 10 Mart 2020, ayçiçeği için 10 Haziran 2020, mısır için 10 Haziran 2020, soya için 31 Mayıs 2020, Çeltik için 30 Haziran 2020, kenevir (Lif) için 1 Mayıs 2020, kenevir (Tohumluk) için 1 Haziran 2020 ve buğday içinse 21 Mart 2020 olarak belirlenmiş olsa da son güne kadar beklemeden derhal başvurularını yapmalarının üreticilerimizin lehine olduğunu hatırlatmak isterim. Değerli çiftçilerimiz, bu hatırlatmalar ışığında sadece yapılması gereken; bir an önce size en yakın Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlüklerimize başvurarak, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıt yaptırmak ya da mevcut kayıtların güncellenmesinin ardından yetkili sigorta şirketlerinin acenteleri aracılığıyla sigorta işlemlerinin yaptırılmasıdır. Bol bereketli afetsiz bir üretim sezonu diliyorum” şeklinde konuştu.

 

HABER MERKEZİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
En yaşlı üçüncü takım
En yaşlı üçüncü takım
SAMDOB’tan  ‘gala konseri’ 
SAMDOB’tan  ‘gala konseri’