SAMSUN VALİLİĞİ AÇIKLADI: İzin belgesi olmadan yolculuk yasak

SAMSUN VALİLİĞİ AÇIKLADI: İzin belgesi olmadan yolculuk yasak

Samsun Valiliği, İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi doğrultusunda, korona virüs sebebiyle şehirlerarası otobüsle seyahat edilmesine kısıtlama getirdi. Buna göre, şehirlerarası yolculuk yapılması valilik izni ile gerçekleştirilecek

29 Mart 2020 - 10:48

Korona virüsü sebebiyle İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi ile vatandaşların şehirlerarası otobüsle seyahat etmelerine kısıtlama getirildi.  Bu kapsamda Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı, İçişleri Bakanlığımızın genelgesiyle daha önce planlanan 28.03.2020 - 17.00'den sonraki otobüs seferleri iptal olmuştur. Bu tarihten sonraki seferler Valiliğimizin izniyle yapılacaktır. Vatandaşlarımızın bulundukları şehirde kalmaları esastır. Tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ile özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşların şehirlerarası yolculuk yapması valilik izni ile gerçekleşecek" denildi.

VALİLİK SEYAHAT İZİN KURULU'NA BAŞVURULACAK

Bu arada İçişleri Bakanlığı'nın genelgesine göre, iller arasında seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, valilerin/kaymakamların koordinesinde oluşturulacak Seyahat İzin Kurulu'na başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi talebinde bulunacaklar. Talebi uygun görülenlere kurul tarafından seyahat güzergâhı ve süresini de içerecek şekilde şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi düzenlenecek.

OTOBÜS SEFER PLANLAMASI YAPILACAK

Seyahat İzin Kurulu tarafından, şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi verilenler tarafından yapılan başvurular dikkate alınarak otobüs seferi planlaması yapılacak ve ilgililere bilgi verilecek.

OTOGAR ÇIKIŞINDA SAĞLIK KONTROLÜ YAPILACAK

Seyahat etmesine izin verilen otobüslerdeki yolcuların ve personelin sağlık kontrollerinin yapılması amacıyla otogar çıkışlarında sağlık kontrol noktaları oluşturulacak, yolcuların sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra otobüs seyahatine başlayacak.

NEREYE GİDİLDİĞİ İLGİLİ VALİLİĞE BİLDİRİLECEK

Seyahat İzin Kurulu’nca, otobüsle yolculuk yapacak vatandaşların listesi, telefonları, gidecekleri yerlerdeki adreslerini belirtilen yolcu listeleri gidilecek ildeki valiliğe bildirilecek.

İL GİRİŞİNDE TEKRAR SAĞLIK KONTROLÜ

Valiliklerce, illerine gelecekleri bildirilen yolcuları il girişlerinde kontrolleri gerçekleştirilecek. Karantinaya alınmasını gerektirecek bir durumun tespit edilmesi halinde ilgili kişiler 14 gün süreyle karantinaya alınacak. Karantinaya alınmayanlar arasında 14 gün süreyle gözlem altına kalmaları gereken vatandaşlara evlerinde kalmaları hususu tebliğ edilecek ve uyulup uyulmadığı sürekli kontrol edilecek.

SADECE İL OTOGARLARINDA DURULACAK

Yolculuğuna izin verilen otobüsler seyahat güzergahlarında ancak il otogarlarında duracak ve durdukları illerin Valiliklerince seyahat etmesine izin verilen yolcuları kapasitelerinde boşluk olması durumunda alabileceklerdir. Otobüs firmalarının servis hizmetleri yasaklanacak.

HABER MERKEZİ

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Müstafa Özdemir
    1 ay önce
    ÖZEL ARÇLARLA İKAMET ETTİĞİ YERE GİDECEK YAŞLILAR( 65 ÜST) NE YAPACAK? LÜTFEN YAZINIZ.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tarım alanlarında çekirge mücadelesi
Tarım alanlarında çekirge mücadelesi
OKA, 'Orta Karadeniz’i kalkındırıyor
OKA, 'Orta Karadeniz’i kalkındırıyor