SAMSUNLU KORONA VİRÜS İÇİN EK ÖNLEM İSTİYOR
Reklam
Reklam
  • Reklam

SAMSUNLU KORONA VİRÜS İÇİN EK ÖNLEM İSTİYOR

Korona virüsü vakalarının artış gösterdiği Karadeniz’deki kentlerde ek önlemler alınırken, Samsun'da herhangi bir önlem alınmadı. Vatandaş, Ordu, Rize, Giresun ve Trabzon'u örnek göstererek, "Daha neyi bekliyoruz?" diyor

25 Şubat 2021 - 11:50

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 15-21 Şubat döneminde Türkiye’nin her ilinde 100 bin kişide bir hafta içinde görülen vaka sayılarını açıkladı. Koca’nın açıkladığı verilere göre, kovid-19 vakalarının en yoğun olduğu iller yine Karadeniz Bölgesi’nde. Geçen hafta açıklanan verilerde de vaka sayılarının en yüksek olduğu illerin Karadeniz Bölgesi’nde olduğu tespit edilmişti. 15-21 Şubat tarihlerini içeren vaka sayıları, geçen haftaya göre 40 ilde düşerken 41 ilde ise arttı. Trabzon ve Rize’de bir miktar düşüş görülse de Samsun ve Giresun’un da eklenmesi ile Karadeniz’in 5 kenti “çok yüksek riskli” olarak ifade edilen 200’lü rakamları gördü. Açıklanan rakamlar sonrası kentlerde ek önlemler alınmaya başlandı ancak Samsun'da henüz herhangi bir ek karar açıklanmadı.

RİZE VALİLİĞİ YASAKLARI GENİŞLETTİ

Rize Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu kentte artan korona virüsü vakaları nedeniyle daha önce alınan kararlara ilave yeni tedbirler getirdi, denetimlerin sıklaştırılması yönünde karar aldı. Vali Kemal Çeber başkanlığında toplanan kurulun aldığı kararlar şöyle: "HES kodu uygulamasına hassasiyetle devam edilecek. Cenaze namazları en fazla 30 kişiyle sınırlandırılacak, toplu taziyeler yapılmayacak. Market, toplu taşıma ve berber gibi yerlerde denetimler sıklaştırılacak. Camilere gelen vatandaşlar seccadelerini de beraberinde getirecek. İş yerlerinin ya da binaların önünde iki veya daha fazla kişinin bir arada oturarak ya da ayakta sohbet etmesi, çay ve sigara içilmesi, sahil bantlarında, parklarda sosyal mesafeye uyulmadan oturma, sohbet etme gibi davranışlar yapılmayacak. Sokağa çıkma yasağı günlerinde sadece zorunlu ihtiyaçlar için yürüme mesafesinde market, fırın gibi yerlere gidilebilecek. Hafta sonu köy evlerine gitme ve köyde sosyal mesafeye uymayan ziyaretler, misafirlikler gibi alışkanlıklardan kaçınılması ve denetimlerin artırılması, muhtarların, apartman-site yöneticilerinin yönetiminde bulunduğu alanda pandemi kurallarına aykırı davranışlara müsaade etmemesi ve anında ilgili birimlere gerekli bildirimleri yapması."

ORDU’DA EV ZİYARETLERİNE YASAK GELDİ

Kovid-19 vaka sayılarının oransal olarak en fazla olduğu iller sıralamasında iki hafta önce üçüncü sırada yer alan Ordu, zirveye çıktı. Önceki gün toplanan İl Hıfzıssıhha Meclisi, ilave tedbir kararı aldı. İl genelinde görülen vakaların yüzde 80 oranında ev ve işyeri temaslısı olduğu tespit edilirken, alınan karara göre, misafir kabul etme, misafirliğe gitme, taziye amaçlı ev ziyareti, gün yapma gibi sosyal faaliyetlere izin verilmeyecek. Apartman ve site gibi ortak yaşam yerlerinin toplu şekilde kullanılması engellenecek. Çok sayıda işçi çalıştıran işletmelerde, pandemi kurallarına uygun hareket edilip edilmediği denetlenecek. Düğün, nişan, kına, mevlit, taziye gibi toplu olarak bir arada bulunulmasına neden olacak etkinliklerin yapılmasına müsaade edilmeyecek. 27-28 Şubat ve 6-7 Mart’ta kırsal mahallelere (köylere) ve yaylalara gidilmesine izin verilmeyecek.

GİRESUN VE TRABZON DA İŞİ SIKI TUTUYOR

Öte yandan önceki hafta açıklanan tablo sonrası Giresun'un ardından Trabzon'da da ek tedbirler alınmıştı. Giresun'un ardından Trabzon'da da köy ve mahallelere çıkışlar yasaklanmıştı. Kentte özellikle Trabzonspor maçının olduğu günlerde bir araya toplanan grupların televizyondan maç izlediği duyumları üzerine sıkı denetim kararı alınmıştı. Vaka sayılarının oransal olarak en yüksek olduğu iller sıralamasında ilk sırada yer alan Trabzon'da İl Hıfzıssıhha Kurulu'nca ilave tedbirler alınmaya devam ediliyor. Kentte cenaze namazlarının en fazla 30 kişi ile sınırlandırılarak kılınması, evlerde toplu olarak bir araya gelinmeler ve aile içi buluşmalara denetim getirilmesine kadar alınan tedbirlere yenileri eklendi. 

SAMSUNLULAR VALİ DAĞLI'YA ÇAĞRI YAPIYOR

Öte yandan ilgili birimler Samsun'da korona virüsle mücadelelerini sürdürürken, artış sonrası kentte herhangi bir önlem kararı alınmadı. Ordu, Rize, Giresun ve Trabzon'u örnek gösteren Samsunlular, Vali Zülkif Dağlı'ya çağrı yapıyor. Samsunlular, ülkede en çok vaka görülen dördüncü kent olan Samsun için, ek önlem alınması yönünde sesleniyor.

EN ÇOK VAKA GÖRÜLEN 5 İLİN VAKA SAYILARI

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, herkesin merak ettiği 81 ilin son 7 günlük vaka sayısını kamuoyuna duyurdu. Bakan Koca’nın 8-14 Şubat tarihleri arasında açıkladığı verilere göre, vaka sayısının yüz binde 171,29 olarak kaydedildiği Samsun’da, 15-21 Şubat verilerinde vaka sayısı yüz binde 202,94 oldu. Bu rakamlar 1 milyon 356 bin 79 olan il nüfusuna oranlandığında 2 bin 323 olan vaka sayısının yüzde 18,46 artarak 2 bin 752 vakaya yükseldiği gözlendi. Tabloya göre, Ordu 228,40 ile birinci, Giresun 217,51 ile ikinci, Trabzon 207,54 ile üçüncü, Samsun 202,94 ile dördüncü ve Rize ise 200,08 rakamı ile beşinci kent oldu.

Tolga BİRGÜCÜ

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Program değişti
Program değişti
Samsunspor evinde kral
Samsunspor evinde kral