Şanlı tarihin tanığı

Şanlı tarihin tanığı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadelenin ilk yıllarında mitinglerinin yaptığı Samsun’un Havza ilçesinde yer alan Yörgüç Paşa Cami, tarihi ile dikkati çekiyor

12 Eylül 2019 - 10:26

Samsun’un Havza ilçesi İmaret Mahallesi Kanuni Sultan Süleyman Sokak’ta yer alan Yörgüç Paşa Cami’nin milli mücadele dönemi tarihinde yeri büyük. Tarihi cami, 1919 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Havza’ya gelişinde İzmir’in işgalini bu camide protesto etmesi ile milli mücadelenin ilk temellerinin atıldığı yer olarak önemini koruyor.  

 

SELÇUKLU SULTANI YAPTIRDI 

1297 yılında Selçuklu Sultanı II. Mesut tarafından yaptırıldığını bilinen tarihi cami, Osmanlı padişahlarından II. Mahmut'un eniştesi ve veziri Yörgüç Paşa'nın oğlu Amasya Mustafa Bey tarafından tamir ettirildi. Daha sonra ise Yörgüç Paşazade Mustafa Bey adını verildi. 1978 yılında eski minaresi yıkılarak yerine şimdiki minaresi yapılan caminin. 1979 yılında ise bazı bölümleri restore edilerek yenilendi. Tarihi cami, kaplıcaların bitişiğinde bulunması nedeniyle, Kaplıcalar Cami olarak da anılıyor.  

 

2006’DA KORUMA ALTINA ALINDI 

Mülkiyeti Yörgüç Paşaoğlu Vakıflar İdaresi’ne ait olan tarihi cami, Samsun Bölge Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 552 sayılı kararla 24 Şubat 2006 tarihinde birinci derece sit kapsamında koruma altına alındı.  

 

Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GELECEĞİN EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ LONDRA’DA DÜNYAYA TANITILDI
GELECEĞİN EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ LONDRA’DA DÜNYAYA TANITILDI
Domuz gribine karşı 16 bitki karışımı
Domuz gribine karşı 16 bitki karışımı