’Santrale izin vermek zorunda bırakıldım’

'Santrale izin vermek zorunda bırakıldım'

Mecitözü Belediye Başkanı Veli Aylar, “Firma bir propaganda yöntemi izliyor. Önce bölge halkına istihdam yaratacaklarını söylüyor, sonra da belediye başkanı karşı çıkınca ‘istihdamı engelliyor’ diyerek halkla sizlerle karşı karşıya getiriyor” dedi.

14 Ekim 2019 - 10:55 - Güncelleme: 14 Ekim 2019 - 13:37

Çorum-Mecitözü Belediye Başkanı Veli Aylar, Mecitözü ilçesinde Oltan Köleoğlu Enerji (OKE) A.Ş. tarafından kurulan biyokütle enerji santrali hakkında Gazete Gerçek’e açıklamalarda bulundu. Samsun’un Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi’ne de aynı şirket tarafından kurulması planlanan ve aynı niteliği taşıyan santral hakkında bilgi veren CHP’li Başkan Aylar, ilçede yaşanan istihdam sorunu nedeniyle kendisine baskı yapıldığını ve santrale izin vermek zorunda bırakıldığını söyledi. 

 

 

‘FİRMA HALKA ‘İSTİHDAMI ENGELLİYORLAR’ DİYOR’

Veli Aylar, “Açık konuşayım, santralin zararları hakkında akademik bir bilgim yok ancak faydalarından fazla zararının olduğuna kanaatim tam. Bakın söz konusu santral, ilçemizde de tarım arazisine yapıldı. Bizim arazimiz belki bir Çarşamba Ovası kadar verimli değil ancak burasının da niteliği bir tarım arazisi. Buna izin vermek istemezdim ancak mecbur bırakıldım. Mecitözü’nde işsizlik çok fazla. Firma bir propaganda yöntemi izliyor. Önce bölge halkına istihdam yaratacaklarını söylüyor, sonra da belediye başkanı veya bölgenin yöneticileri karşı çıkınca ‘istihdamı engelliyorlar’ diyerek halkla sizlerle karşı karşıya getiriyorlar. Kısacası burada böyle bir yöntem izlendi ve mecbur bırakıldım. Bu santrali burada da baskıyla kurdular. İlçemde işsizliğim olmasa, bu tesisi buraya kurdurmam mümkün değildi. Şimdi Mecitözü’ndeki bu santralde 20-25 kişi çalışıyor” şeklinde konuştu.

 

‘HAMMADDE YETMEYİNCE KÖMÜR VE LİNYİT YAKIYORLAR’

“Bu tür yatırımcı firmaların istihdam sorunu olan bölgelere yatırımlarını yaptıklarını düşünüyorum” diyen Veli Aylar, “İstihdama ihtiyaç yoksa böyle bir yatırım kesinlikle gereksiz. Hatta yanlış anlaşılmasın, istihdama ihtiyaç varsa eğer daha niteliği düşük araziye kurulmalı. Santral ilk kurulduğunda, burada ağaç, çiçek sapı, ot ve benzeri tarımsal atıklar yakıldı, sonra bu atıklar yetmeyince kömür ve linyit alımına başladı. Samsun’a bu santral kurulursa, inanın sizin orada da bunlar yaşanacak” ifadelerini kullandı.

 

Tolga BİRGÜCÜ

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akaryakıtta çifte indirim
Akaryakıtta çifte indirim
33,3 milyon lira destek
33,3 milyon lira destek